Przedstawiliśmy Wam już swoją drogę do decyzji nt kupna działki. Opisaliśmy też swoje uwagi, dotyczące wyboru samej działki i oferty kompaktowej. Pokazaliśmy Wam projekt naszego domu. Ostatnio omówiliśmy system ogrzewania i płytę fundamentową grzewczą. Dzisiaj przechodzimy do konstrukcji, gotowi?
Chcemy Wam przedstawić technologię, w której budujemy dom. Może część z Was doskonale zna już taki system zabudowy? Dla części z Was będzie to zapewne zupełnie nowe rozwiązanie!
Dom w konstrukcji szkieletowej
Z pewnością niejednokrotnie widzieliście w telewizji domy budowane w tydzień? Łapaliście się za głowę i burczeliście pod nosem :
„To niemożliwe!”
Oglądałam takie zachodnie produkcje wielokrotnie. Nie wiedziałam jednak wówczas, że to technologia szkieletowa, a przede wszystkim nie miałam pojęcia, iż można ją stosować w naszej szerokości geograficznej.
Jednym z wielu mitów na temat tej zabudowy, jest utarty szlagier, że takie domy buduje się wyłącznie w bardzo ciepłych strefach klimatycznych oraz dlatego, że to tanie domy, które po zniszczeniu np. przez huragan, łatwo postawić od nowa. Trzeba jednak rozróżnić domy np. „kanadyjskie”, od domów energooszczędnych na płycie fundamentowo-grzewczej.
Konstrukcja szkieletowa FAQ
Z czego wykonana jest konstrukcja szkieletowa?
Sama konstrukcja powstaje z drewna. Drewno sprowadzane jest ze Szwecji. Dlaczego? Materiał z tej części Europy, po specjalnym procesie suszenia zyskuje poniżej 14% wilgotności. W Polsce takie parametry są nie do uzyskania!
Ściana zewnętrzna domu
Do drewnianych elementów konstrukcji montowana jest płyta MFP o grubośc 12mm. Płyta na drewnianym stelażu, przygotowana zgodnie z projektem, jest gotowym elementem konstrukcji, który przyjeżdża „w jednej części”.
Jak montowane są ściany do płyty fundamentowej?
Wstawienie ścian wewnętrznych
Zaletą konstrukcji szkieletowej jest fakt, iż wszystkie instalacje są umieszczone w przestrzeni szkieletu.
Ułożenie więźb dachowych i zabezpieczenie budynku
W dniu drugim budowy więźby dachowe zostały dokończone. Cała bryła budynku została zabezpieczona specjalną szarą folią o właściwościach wiatro i hydro izolacyjnych.
Następnego dnia zabezpieczono folią również więźby dachowe i przygotowano konstrukcję dachu do montażu poszycia dachowego. W ten sposób zapieczony budynek mógłby stać do wiosny, szczęśliwie, nasza ekipa jeszcze bardziej przyspieszyła.
Stan budynku poniżej to czwarty dzień wznoszenia konstrukcji. Jeśli chcielibyście też zobaczyć naszą budowę w formacie video, nie możecie zapomnieć o subskrybcji naszego kanału, gdzie już rozpoczęła się emisja Serialu BUDUJEMY DOM.
Ocieplenie budynku
(sierpień 2017r):
(same prace trwały 7 dni, ale na budowie były dni przerwy)
Zachęcamy do dołączenia do spec grupy na facebooku/ Nietypowy Dom.
Koniecznie śledźcie nas na instagramie.
I subskrybujcie nasz kanał na Youtube, gdzie trwa serial Budujemy Dom!