Zastanawiacie się nad wyborem ogrzewania do Waszego domu? Wiecie, czym jest fundamentowa płyta grzewcza? To rozwiązanie zastosowane w naszym domu.
FUNDAMENTOWA PŁYTA GRZEWCZA
PŁYTA GRZEWCZA- OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE
Sercem naszego projektu i jego relatywnie najdroższym elementem jest fundamentowa płyta grzewcza ze specjalnym systemem ogrzewania. Jest to system kabli grzewczych, zasilanych energią elektryczną.
Czym różni się taka płyta fundamentowa, od zwykłego fundamentu? Ile kosztuje? Macie w głowie teraz kilkanaście pytań?Zebraliśmy te najczęściej powtarzające się. Odpowiadamy na nie w wywiadzie ze specjalistą, naszym wykonawcą.
JAK STAWIANA JEST PŁYTA GRZEWCZA?
Płyta grzewcza jest stawiana na suchym, wyrównanym terenie na warstwie piachu. W praktyce, w przekroju mamy piasek (warstwa 50cm), styropian (specjalny styropian konstrukcyjny o grubości 20cm) i warstwę betonu (B20 lub B25) o grubości również 20cm. Po wykonaniu instalacji ogrzewania (oraz pozostałych), są one zalewane warstwą betonu o grubości ok.5cm.
JAK DŁUGO OSIADA FUNDAMENTOWA PŁYTA GRZEWCZA?
JAK WYGLĄDAJĄ INSTALACJE W PŁYCIE GRZEWCZEJ
JAKA JEST PRZEWAGA PŁYTY GRZEWCZEJ NAD INNYMI ROZWIĄZANIAMI?
System ogrzewania elektrycznego z wykorzystaniem kabli grzewczych pozwala na podzielenie domu na strefy. Dokładnie, na wyodrębnienie temperatury dla każdego z pomieszczeń. Jest precyzyjny w ustawieniach. Kable grzewcze i system ich sterowania pozwalają na zarządzanie temperaturą od podłogi. Dlaczego jest to ważne?
Bo większość systemów ogrzewania – poprzez grzejniki, czy instalację kominkową, nagrzewa powietrze w pomieszczeniu, a nie bryłę budynku- fundament. Powoduje to ogromne straty ciepła. Ciepłe powietrze szybko unosi się do góry, w związku z czym posadzka domu jest chłodniejsza, a my dogrzewamy dom na poziomie swojej głowy. Takie tradycyjnie ogrzewanie jest też najmniej komfortowe dla ludzkiego ciała.
Przy ogrzewaniu podłogowym (kablami grzewczymi w płycie fundamentowej) powstają niewielkie różnice temperatury pomiędzy posadzką, a powietrzem. Ograniczamy dzięki temu cyrkulację ciepła o różnych temperaturach. W konsekwencji nie tylko zyskujemy komfort cieplny, ale też zdrowe powietrze, pozbawione kurzu, który nie unosi się do naszego układu oddechowego.
PŁYTA GRZEWCZA Z KABLAMI GRZEWCZYMI- A SYSTEM LEGALETT
System Legalett,w praktyce wykonanych domów przez naszego wykonawcę, nie pozwalał na tak precyzyjny podział na strefy oraz nie dogrzewał odpowiednio pomieszczeń np. od północy.
Warto dodać, iż kable grzewcze są bardziej elastyczne od rur nagrzewanych powietrzem w systemie Legalett. Dlatego łatwiej rozprowadzić precyzyjnie kable grzejne w podłodze.
CZYM RÓŻNI SIĘ FUNDAMENTOWA PŁYTA GRZEWCZA
OD ZWYKŁEGO FUNDAMENTU?
JAK DZIAŁAJĄ KABLE GRZEWCZE W PŁYCIE FUNDAMENTOWEJ?
To bardzo proste. Do domu podłączona jest instalacja elektryczna, „paliwo” dla naszego systemu ogrzewania. W posadzce rozprowadzone są kable grzewcze. Z jednej strony dopływa do nich „paliwo”- prąd, z drugiej one oddają wytworzoną energię w postaci ciepła w fundament naszego domu. Ciepłem zarządzamy za pomocą sterownika, termostatów, które działają na bazie systemu radiowego.
JAK DŁUGO NAGRZEWA SIĘ I WYCHŁADZA PŁYTA GRZEWCZA?
CO SIĘ DZIEJE Z PŁYTĄ GRZEWCZĄ W PRZYPADKU AWARII PRĄDU?
DO JAKIEJ TEMPERATURY MOŻNA USTAWIĆ PŁYTĘ GRZEWCZĄ?
ILE GWARANCJI MA PŁYTA GRZEWCZA?
CO MOŻE SIĘ POPSUĆ W PŁYCIE GRZEWCZEJ?
CZY PŁYTA GRZEWCZA NADAJE SIĘ TYLKO DO DOMU PARTEROWEGO?
CZY SĄ OGRANICZENIA W POWIERZCHNI DOMU Z PŁYTĄ GRZEWCZĄ?
OD KIEDY STOSUJE SIĘ PŁYTY GRZEWCZE W POLSCE?
WADY I ZALETY PŁYTY GRZEWCZEJ
Zalety płyty grzewczej:
- energooszczędność
- niższe rachunki za ogrzewanie domu
- automatyka systemu
- podział na strefy/pomieszczenia
- czystość powietrza
- brak grzejników w pomieszczeniach
- nie ma konieczności przeznaczania specjalnego pomieszczenia pod kotłownię ani pod magazynowanie (np. drewna, groszku itp)
- jedyne „paliwo”, którego ceny są różne (taryfa tańszego prądu)
- ekologia (brak produktów ewentualnego spalania)
- mała dynamiczność systemu (po zmianie temperatury na wyższą lub niższą nie uzyskujemy natychmiastowego efektu)
- szybkie wychładzanie się nagrzanego budynku
- zależność od dostawy prądu
ILE KOSZTUJE PŁYTA GRZEWCZA?
Płyta fundamentowa z systemem kabli grzewczych to koszt ok. 500zł/m2. Cena ta zawiera wszystkie instalacje, wykonanie płyty do stanu przygotowanego do wzniesienia konstrukcji.
PŁYTA GRZEWCZA- PODSUMOWANIE
Reasumując. System ogrzewania w płycie fundamentowej- grzewczej działa przy zastosowaniu całej technologii. Wybranie domu energooszczędnego, to postawienie go w taki sposób, by w praktyce uzyskać, jak najmniejsze straty ciepła, stosując specjalne systemy dociepleń, ciepły montaż, ale też zachowując maksymalną szczelność konstrukcji.
Płyta fundamentowa to bardzo nowoczesne i praktyczne rozwiązanie. Domy w konstrukcji szkieletowej są na nich stawiane bardzo szybko i cały ten proces pokażemy Wam nie tylko na blogu, ale również na naszym YOUTUBE. Koniecznie subskrybujcie, bo tworzymy dla Was świetne odcinki z powstawania konstrukcji, również z drona!
Musimy podkreślić, że dom energooszczędny jest o kilka procent (przyjmuje się, że do ok. 10%) droższy w postawieniu, od domu w technologii tradycyjnej. Potrafi jednak przynieść trzykrotnie lub pięciokrotnie niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym. Brzmi sensacyjnie, prawda?
Wszystko to będziemy relacjonować na bieżąco i w oparciu o zrealizowane etapy projektu.
Dom energooszczędny to też rodzaj nieruchomości, która nie traci na swojej wartości. Budując dom w technologii tradycyjnej, np. na paliwo gazowe, stracimy. Energooszczędność to dalej niszowy produkt na rynku polskim, ale też szybko wzrastający trend. Nie mamy obaw o to rozwiązanie i dzięki temu, o wartość nieruchomości w przypadku chęci jej sprzedaży.
Mamy nadzieję, iż wyczerpaliśmy temat energooszczędności domu i wyboru płyty fundamentowej-grzewczej. Wpis powstał we współpracy z wykonawcą projektu i za pomoc, serdecznie dziękujemy!