DOM SZKIELETOWY- FAKTY
Dom szkieletowy buduje się szybko- FAKT
Dom szkieletowy jest drogi- FAKT
Dom szkieletowy jest tani w utrzymaniu- FAKT
Domy energooszczędne jest łatwo sprzedać- FAKT
Dom szkieletowy ma czystsze powietrze- FAKT
Sprawę rozstrzyga, ponownie, nie sama konstrukcja, ale również zastosowanie płyty fundamentowo-grzewczej. To głównie dzięki niej, i niewielkim różnicom pomiędzy temperaturami podłogi i powietrza, występuje niska cyrkulacja, czyli brak unoszenia kurzu i pyłu do góry.
Domy szkieletowe nie mają dynamicznego ogrzewania- FAKT
Domy szkieletowe wymagają większej inwestycji niż dom tradycyjny- FAKT
DOMY SZKIELETOWE- MITY
Dom szkieletowy jest mniej wytrzymały od domu tradycyjnego- MIT
Dom szkieletowy jest łatwopalny- MIT
Dom w konstrukcji szkieletowej może zawilgotnieć- MIT
Poza dobrze wysuszonym i zabezpieczonym od ognia drewnem konstrukcyjnym, płyta MFP, stosowana dla ścian zewnętrznych domu ma potężną przewagę nad innymi materiałami drewnopochodnymi pod względem odporności na wilgoć. Płyta MFP jest odporna na: odkształcanie, rozwarstwianie, nie pęcznieje w warunkach wilgotnych. Dla porównania ze stosowaną w tego rodzaju budownictwie płytą OSB, płyta MFP posiada współczynnik pęcznienia 10%, a płyta OSB 15% *
To nie wszystko. Przechodząc do ścian wewnętrznych (które szczegółowo omówimy w kolejnych wpisach), również mamy zapewnioną wysoką hydro i paro izolację. Ponownie, konstrukcja ścian wewnętrznych to drewno ze Szwecji. Dodatkowo, na każdym elemencie konstrukcji (ściany, sufit) jest zastosowana żółta folia paroizolacyjna.
Gdybyśmy mogli pokazać Wam w przekroju ścianę zewnętrzną domu w konstrukcji szkieletowej, składa się ona z: drewna sosnowego- konstrukcja, płyty MFP, na płycie MFP od zewnętrz znajdzie się szara folia wiatro izolacyjna. Wewnątrz układa się żółtą folią paro izolacyjną.
Dom w konstrukcji szkieletowej nie jest dobrze izolowany- MIT
Do wskazanej wyżej grubości ściany (14,5cm), która będzie ocieplana od wewnątrz (o tym w kolejnych wpisach), dochodzi dziesięciocentrymentrowa warstwa styropianu. W kolejnym etapie styropian zostanie zaciągnięty specjalnym klejem na siatce i będzie gotowy do wykonania elewacji. O tym wkrótce!
W całości więc, ściany zewnętrzne mają 24,5cm (14,5 ściany konstrukcyjnej plus 10 cm ocieplenia). Jeśli zastanawiacie się dlaczego styropian o grubości 10 cm, a nie np. 20 cm, spieszymy z odpowiedzią. Grubość tego materiału wybiera się z uwagi na tzw. współczynnik R, oporu cieplnego. Jeśli zastosowany materiał (styropian), pozwala uzyskać wystarczającą wartość współczynnika R, nie musimy zwiększać jego grubości. Powstające prawie 25cm izolacji termicznej spełnia normy domu pasywnego. Więcej o współczynniku i oporze cieplnym R poczytacie tutaj. Zgodnie z aktualnymi wymaganiami ten parametr przy ścianach nie powinien przekroczyć straty ciepła 0,25 W/m2K (po polsku 0,25 WATA na metr kwadratowy konstrukcji). W przypadku zastosowanych w naszej budowie elementów zyskujemy ten parametr na poziomie 0,15 (a więc tracimy jeszcze mniej ciepła).
Słaba wentylacja domu w konstrukcji szkieletowej- FAKTO-MIT
Chciałby pewnie ktoś krzyknąć, ale uspokoimy Was. Szacunkowo przyjęte koszty na poziomie 1200-1500zł/ rocznie za ogrzewanie naszego domu, uwzględniają wentylowanie pomieszczeń.
W domu szkieletowym jest głośno-MIT
Dom szkieletowy nie ma gwarancji- MIT
Domu szkieletowego nie da się ubezpieczyć- MIT