Kolejnym pomieszczeniem, o którym chciałabym z Wami porozmawiać jest gabinet. A właściwie to pokój dwu funkcyjny. Będzie w praktyce również pełnił funkcję pokoju gościnnego. Jaki projekt koncepcyjny i moodboard dla niego przygotowałam z Panią Architekt?
W cyklu Paula pyta- Architekt radzi, wspólnie z Justyną z bloga Już ja Was urządzę, debatowałyśmy o tym, jak funkcjonalnie zaprojektować elektrykę, kuchnię oraz łazienkę.
W kolejnej serii, Wykończenie domu, prezentuje Wam pomysły koncepcyjne i wizualizacje pomieszczeń w naszym gniazdku. Dzisiaj zapraszam Was do pokoju dwu funkcyjnego.
Pokój o dwóch funkcjach
Przede wszystkim, mamy świadomość, że posiadanie trzeciego pokoju, który może pełnić funkcję np. gabinetu to duży luksus. Oczywiście, ktoś powie, że mogliśmy też zbudować dom 300m2 i mieć trzy takie gabinety, ale polemikę i dyskusję na temat już zakończyliśmy.
Pracując na projekcie domu o powierzchni 83m2, mieliśmy swobodę w aranżacji wnętrz w środku. Nie zrezygnowaliśmy jednak z podziału strefy „nocnej” na trzy sypialnie/pokoje, by zyskać np. większą łazienkę, czy salon. Zabieg ten umożliwił nam wygospodarowanie sypialni dla Nas (największej), pokoju dla dziecka (najmniejszy) i gabinetu (średni pokój).
Od samego początku, liczyliśmy się z tym, iż poza miejscem do pracy, ten dodatkowy pokój musi spełniać funkcję pokoju gościnnego. Realizacja tej funkcji jest bardzo prosta- rozkładana sofa/kanapa.
Rzut i projekt domu
Na rzucie widzicie dokładnie, iż średni pokój przeznaczamy pod cele biurowe i gościnne. Tych pierwszych będzie zdecydowanie najwięcej, bo to ja pracuję 90% czasu z domu. Zależało mi na ulokowaniu w tym pomieszczeniu najważniejszych mebli i stworzeniu określonego klimatu.
Projekt-rzut gabinetu i pokoju gościnnego
Dla funkcji pokoju gościnnego musiałam zrealizować potrzebę:
– rozkładanej sofy/kanapy
Właściwie tylko ten element musi zostać zaistnieć, abyśmy mogli mówić o pokoju gościnnym. Oczywiście, już z samej nazwy/ definicji, nie jest to sofa rozkładana w strefie dziennej/wspólnej, tylko indywidualne pomieszczenie.
Dla funkcji gabinetu musiałam zrealizować potrzeby:
– biurka- najważniejszy element tego pomieszczenia, więcej o wybranym przeze mnie meblu do tej przestrzeni zobaczycie w jutrzejszym odcinku na Youtube
– wygodne krzesło- ciągle szukam swojego ideału, ale z moim dostępem do perełek vintage nie przewiduję dużego problemu w odnalezieniu tego „wymarzonego”
– biblioteczka/regał- marzę o meblu, w którym poza katalogami, książkami, prasą, znajdzie się miejsce do wygodnej ekspozycji sprzętu fotograficznego
– szafa- będzie ona potrzebna zarówno gościom, jak i mnie
Na powyższym rzucie widzicie sofę ustawioną en face do drzwi. Ja widzę raczej ten mebel na ścianie, na którą drzwi się otwierają. I będzie to też miejsce do stworzenia pięknego tła do nagrywania. Ściana znajduje się naprzeciwko okna.
Meble i dodatki do gabinetu- moodboard
Pierwsze, co zapewne nasuwa się Wam na widok powyższego moodboardu to słowo „męski”. I słusznie! Właśnie w taki ton chciałam uderzyć. Mam w sobie bardzo dużo męskiego pierwiastka. Mój charakter właściwie nie nosi zbyt wielu damskich cech i chciałam przenieść to do tego pokoju.
Meble w tym pokoju będą raczej ciemne, mimo tego, nie boję się zabiegu pomalowania jednej ze ścian w ciemnym, niebieskim kolorze. Biurko zagra tu pierwsze skrzypce. Jest ciężkie, masywne i z duszą!
Koloru, trochę funky klimatu nadać ma tapeta. Wzór, który wybrałam to klasyka starego wzornictwa i uważam, że wspaniale wpisze się w klimat tego pomieszczenia. Poza tym, będzie stanowić barwne tło dla moich filmików. Jedno z wielu, które planuję i przewiduję już na etapie projektowania, w naszym nowym domku.
Koniecznie dajcie znać, co sądzicie? Czego się spodziewaliście? Czy w Waszych domach/mieszkaniach, znajduje się miejsce do Waszej pracy? A może w ogóle nie wyobrażacie sobie pracy z domu i cenicie możliwość pracy w biurze (innym miejscu)? Czekamy na Wasze komentarze!