Uwielbiamy naszą drewnianą podłogę. Po publikacjach dotyczących naszej decyzji, po prezentacji jej w całym domu, pokazaniu salonu, czy kuchni – tak, w kuchni też mamy drewnianą podłogę, zasypaliście nas pytaniami o pielęgnację. Dzisiaj przychodzimy z odpowiedziami.
PIELĘGNACJA DESKI BARLINECKIEJ – TRZY PREPARATY
Niewątpliwie warto sięgnąć po produkty rekomendowane przez producenta. Zgodnie z zaleceniami, my, na początek, zakupiliśmy dwa pierwsze, czyli koncentrat Wash Care oraz środek Wax Care Plus.
UŻYCIE PREPARATU WAX CARE PLUS
PREPARAT WAX CARE- CZY MOŻNA PRZESADZIĆ?
CODZIENNA PIELĘGNACJA PODŁOGI DREWNIANEJ
Wash Care
Druga część tego nagłówka to jedno z Waszych pytań, które pojawiło się na naszym instagramie. Pod koniec wpisu odpowiem na wszystkie Wasze pytania. Zatrzymajmy się teraz na codziennej pielęgnacji.My, deskę barlinecką, traktujemy, jak zwykłą podłogę. Kiedy coś się rozlewa- wycieramy to. Kiedy naniesie się piach- odkurzamy go. Ostrożnie stawiamy meble, podklejone filcem. Uważamy by nie rzucać ciężkich przedmiotów.
Jeśli pierwszy raz decydujecie się na drewno, na podłodze, nie bójcie się. To nie jest tak, że nagle na podłodze pojawia się chińska porcelana, a Wy, niczym w muzeum, poruszacie się w filcowych kapciach 🙂
Odrobina ostrożności połączona z odpowiednią pielęgnacją dadzą Wam pełną radość z użytkowania drewnianej podłogi.
Do codziennej pielęgnacji, a tak uczciwie- raz w tygodniu, używamy Wash Care. Ten preparat niczym nie różni się w wyglądzie i aplikacji od innych środków do mycia podłóg. Wlewamy jedną nakrętkę na pięć litrów wody, bierzemy mopa, dobrze go wyciskamy (drewno nie lubi nadmiaru wody) i myjemy.
RATUNKU- PLAMY NA DREWNIANEJ PODŁODZE
ZARYSOWANIA I DZIURY W DREWNIANEJ PODŁODZE
Zdradzę Wam, iż najwięcej dziur w naszej podłodze, wiecie kto zrobił? Mariusz ! Nie Helena, nie jej zabawki, nie meble. Tylko nieostrożność Mariusza 🙂
DREWNIANA PODŁOGA – FAQ
Na instagramie poprosiłam Was o pytania, na które poniżej, po krótce, odpowiadam 🙂
– Jak dbać o deskę barlinecką, by służyła latami?
Odpowiedź znajdziecie w całym wpisie. Połączcie ostrożność z pielęgnacją i nie bójcie się drewnianej podłogi!
Barlinek oferuje środki pielęgnacyjne dla każdego rodzaju wykończenia podłogi. Macie środki do podłóg lakierowanych, olejowanych. Ich stosownie jest bardzo proste i mają one bardzo dużą wydajność.
– Ile kosztuje położenie deski barlineckiej, jakie są ukryte koszty?
Dla nas „ukrytym”, dużym kosztem, z którego nie zdawaliśmy sobie sprawy był klej:)
Położenie deski barlineckiej na klej to wydatek rzędu 35zł/m2.
Do tego dochodzi koszt kleju i gruntu ok. 22-24 zł do 1m2. Są to ceny z położeniem listew przypodłogowych. Jeżeli montowane są listwy wysokie to cena montażu listew zależy od ich wysokości, nasz fachowiec stosował wzór x metrów bieżących razy y (w cm) wysokość listwy. Nasza listwa P92 ma 9cm, więc położenie metra bieżącego to koszt 9zł.
– Co lepiej wybrać: olej czy lakier?
Nie ma wyboru, który będzie idealny dla każdego z nas. W naszym przypadku, nad wyborem oleju, przeważyła możliwość samodzielnych napraw i konserwacji. Oczywiście montujmy i używajmy podłóg takich jakie nam się podobają! Przy właściwej pielęgnacji i użytkowaniu będziemy zadowoleni przez długie lata. W przypadku deski pokrytej lakierem nie ma mowy o miejscowych naprawach, w grę wchodzi tylko wymiana.
– Czy konieczne są przerwy – listwy?
To tak zwana dylatacja. W przypadku bardzo dużych powierzchni jest wskazana, dzisiaj zamiast listew, stosuje się płynny korek lub listwy korkowe, prawie niewidoczny. Brak listew maskujących dylatacje poprawia estetykę, moim zdaniem i jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.
W naszym przypadku, z uwagi na małe powierzchnie, w ogóle nie trzeba było dylatacji.
– Czy drugi raz zdecydowalibyśmy się na drewno?
Uwielbiam to pytanie:) Odpowiem krótko: TAK!
– Co z osadzaniem kurzu na drewnianej podłodze?
Osadza się tak samo, jak na np. panelach. W przypadku naszego domu kurzu jest mniej.
– Jak sprawdza się drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym?
A to jest temat na odrębny wpis!
Mam nadzieję, iż rozwiałam nieco Waszych wątpliwości. Drewno to piękny, szlachetny materiał. Nic go nie zastąpi. Jeśli zrobi to wizualnie, nie da się oszukać zmysłu dotyku. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania- piszcie!