Dzisiaj mam dla Was post o naszych najlepszych decyzjach budowlanych. Co nam się udało podczas budowy pierwszego domu? Jesteście w trakcie projektowanie swojego wymarzonego gniazdka? Skorzystajcie z naszego doświadczenia i czytajcie dalej!
BUDOWA DOMU
Znacie to przysłowie o budowie domu? Pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie? Cóż. Ja nie przepadam za takim zdejmowaniem z siebie odpowiedzialności, ale błędów nie sposób uniknąć.
Ogólnie rzecz biorąc lista nie będzie długa, bo żadni z nas spece od budowlanki. Na naszym Youtube – gdzie jest Was już prawie 10.000 !!! raz po raz, specjaliści wypowiadają się o tym, co zostało zrobione źle. Na jakiej robią to podstawie? Jakie firmy prowadzą? Jakie mają wykształcenie zawodowe? Tego nie wiemy, ale wiemy, że nasz dom wykonała firma, posiadamy na niego rękojmie i jesteśmy zadowoleni.
Podczas, gdy Wy możecie się dzisiaj zapoznać z naszymi najlepszymi decyzjami, ja piszę już kolejny post. O naszych największych błędach. Ale dzisiaj zaś skoncentrujemy się na najlepszych decyzjach, jakie podjęliśmy na etapie budowy domu. Być może do czegoś się Wam przydadzą.
NAJLEPSZE DECYZJE BUDOWLANE
ZMIANA WIELKOŚCI OKIEN
Nie wiem, ile razy już o tym mówiłam, ale to jedna z naszych najlepszych decyzji. Są takie, które mniej lub bardziej będą wpływać na nasze życie po zakończeniu budowy. Ilość światła dziennego zdecydowanie wpływa na nas mocno i jestem zachwycona tym, jak nasza przestrzeń dzienna wygląda dzięki powiększeniu okien.
W szczególności, że nasz domek jest niewielki i optyczne powiększenie przestrzeni wydawało się obowiązkowym punktem do realizacji!
Wciąż nie wierzę, że tak niewielka zmiana, tak bardzo przyczyniła się do wyglądu strefy dziennej! Otóż w projekcie, w salonie, znajdowały się pierwotnie dwa wyjścia na taras. W poprawce projektu jedno wyjście i okno o rozmiarach 145cm na 145cm. I tutaj dokonaliśmy korekty. Zamieniliśmy zwykłe okno na okno typu fix, o rozmiarze 180cm na 180cm, które jest naszą plazmą, naszym siedemdziesięciocalowym telewizorem.
Zdecydowaliśmy też, że drzwi tarasowe wymieniamy na większe, ze 180cm, na 220cm i obydwie decyzje były bardzo trafione!
DUŻE OKNA W DOMU
To dużo światła naturalnego, dziennego. To zwiększenie dostępu do krajobrazu za oknem. Ale przede wszystkim, optyczne powiększenie przestrzeni. Ten efekt nas absolutnie zachwycił!
Jeśli szukacie powodu, by nie zwiększać okien, bo boicie się wyższych rachunków za ogrzewanie, to zastanówcie się na spokojnie. Czy kilkadziesiąt złotych jest warte naszego komfortu?
A może obawiacie się przegrzania pomieszczenia latem? Cóż, te dodatkowe centymetry nie zmieniają postaci rzeczy na tyle, bo w ogóle rozpatrywać duże okna w tych kategoriach. Latem i tak niezbędne są rolety zewnętrzne.
PRZESUWNE DRZWI TARASOWE
Nie wyobrażam sobie dzisiaj innych! Podobnie, jak duże okno fix, to rozwiązanie poleciła mi moja siostra. Dodała z wykrzyknikiem, abyśmy dopłacili nie tylko do tego rodzaju drzwi, ale także do mechanizmu półautomatycznego otwierania. Dzięki tej funkcji, drzwi otwierają się lżej, niż tradycyjnie.
Drzwi przesuwne to koszt od 3500zł w górę. W zależności od rozmiaru oraz wspomnianego ułatwienia wyżej, czyli systemu pół lub w pełni automatycznego.
W przeciwieństwie do drzwi tarasowych otwieranych normalnie, skrzydłowych, drzwi przesuwne:
- nie zabierają przestrzeni wewnątrz nieruchomości
- nie kolidują z ewentualnymi meblami, wyposażeniem, znajdującym się blisko wyjścia na taras
- mogę być cały czas otwarte, nie utrudniając komunikacji w domu, jak drzwi regularne
- nie trzaskają
Od razu, po wprowadzeniu się do domu, w czerwcu, zrozumieliśmy, jak dobrą podjęliśmy decyzję. Oczywiście, z takimi drzwiami, wiązała się konieczność wykonania specjalnej, przesuwanej moskitiery. Ale ten mały kłopot, versus wygoda, jaką drzwi przesuwne dają na codzień, był do zniesienia.
SCHOWEK GOSPODARCZY
Jeśli wahacie się nad wygospodarowaniem nawet trzech metrów kwadratowych na schowek gospodarczy, czy spiżarnię, to zaprzestańcie!
Wyraźnie pamiętam wszystkie złote rady na temat tego pomieszczenia, po publikacji wpisu i odcinka w serialu Budujemy Dom, pokazującego projekt domu:
- zróbcie większą kuchnię
- lepiej mieć większy salon
- tu musi być druga łazienka
I chociaż wizja oddzielnej toalety była kuszącą, dzisiaj nie żałuję decyzji o schowku z kilku powodów. Po pierwsze, toaleta przy kuchni z wyjściem na salon? „Tak średnio„, jak mawia klasyk. Po drugie, czy Wy widzieliście nasz schowek? Gdzie ja bym to wszystko upchnęła? Odkurzacz, mopa, wiadra, pralkę, skrzynki narzędziowe, zapas chemii gospodarczej, a przede wszystkim wyjście na stryszek? O nim za chwilę!
Wejście do schowka zostało przesunięte na projekcie sąsiadów z kuchni do korytarza i to także była świetna decyzja! Koniecznie zaprojektujcie takie pomieszczenie w swoim domu.
NIEUŻYTKOWE PODDASZE
Tutaj, podobnie, jak w przypadku schowka padło mnóstwo złotych rad:
- jak już się robi poddasze, to z oknem
- po co nieużytkowe poddasze
- trzeba to ocieplić
- zróbcie normalne schody
Cóż. W praktyce, to pomieszczeni okazuje się nieocenione, chociaż sporadycznie używane. Wynosimy tam rzeczy sezonowe, ubrania, zabawki, spakowane próżniowo. Świetne miejsce, kiedy chce się mieć coś w domu, ale nie pod ręką. Do przechowywania dekoracji, przedmiotów, które, co kilka miesięcy rotują w domu.
Dopłaciliśmy około 3500zł to wzmocnienia sufitu, by można było spokojnie chodzić i układać przedmioty na strychu. Dzisiaj jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji.
ROLETY ZEWNĘTRZNE
Również jedna z rzeczy na liście wstydu, czyli takich, przed którymi niepotrzebnie się wzbraniałam. A dzisiaj? Dzisiaj nie wyobrażam sobie bez nich życia!
Rolety zewnętrzne spełniają u nas kilka swoich funkcji i to wzorowo! Świetnie śpi się w ciemnym pomieszczeniu, dopiero z roletami doceniam walory takiego snu.
Rolety rewelacyjnie izolują od słońca, wiatru, śniegu i innych warunków atmosferycznych. Latem uchroniły mnie chyba przed udarem! Teraz, zimą, świetnie izolują nas szalejącego wiatru, czy zacinającego śniegu.
Zwłaszcza, jeśli, jak my, macie dom na otwartej przestrzeni i jesteście narażeni na czynniki zewnętrzne jeszcze bardziej.
Rolety dla naszego domu to wydatek rzędu 7000-10000zł w zależności od wybranych systemów, ale to inwestycja, która zwraca się od pierwszego dnia. Warto!
NASZE BUDOWLANE TOP 5
Tak prezentuje się nasza lista topów. Jestem bardzo ciekawa Waszych dobrych posunięć podczas budowy Waszego wymarzonego gniazdka? Podzielcie się w komentarzach, stworzymy przydatne kompendium na przyszłość! Piszcie.
Co więcej moglibyśmy dodać do naszej listy? Myślę, że sam fakt, iż wybudowaliśmy mały dom, podział na strefy noc (sypialnie)- dzień (kuchnia+salon). Zdecydowanie się na projekt takiego właśnie domu, który dzięki swojej technologii ma ukryty system ogrzewania. Znajduje się on w płycie fundamentowej, dzięki czemu, nie musimy mieć kotłowni, grzejników itp. I to chyba na tyle.
Czekamy na Wasze TOPY!