Spędzanie czasu na tarasie, czy balkonie, jest bardzo przyjemne. Ale tylko wówczas, kiedy nie musimy biec do domu, co piętnaście sekund. Po chusteczki, po wodę, po szklankę, po ładowarkę, po talerz. To bieganie bardzo doskwierało mi podczas upałów, stąd pomysł na barek ogrodowy ze skrzynek.
BAREK OGRODOWY ZE SKRZYNEK
Fala upałów daje się we znaki, z tego powodu, niedawno, pokazałam Wam moje sposoby na upały w domu. Gorąco jest nie tylko nam. Cierpią także rośliny. W temperaturach powyżej 35 stopni trudno znaleźć sposób na piękny trawnik. W szczególności, że wahania temperatur sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybki. Lecz niewątpliwie kluczowa dla zieleni jest woda. Dzieliłam się z Wami patentem na łatwe podlewanie trawnika z pomocą systemu Gardena Pipeline.
Mimo gorąca, zdecydowanie przyjemniej jest przebywać na zewnątrz. Pergola na taras to świetne rozwiązanie. Daje cień i pozwala cieszyć się wiatrem. Naszej brakuje jeszcze zadaszenia. Z uwagi na wysokie temperatury, dość długo czekamy na zamówione zadaszenie. Ale za kilka dni, powinniśmy móc cieszyć się cieniem na tarasie.
Komplet wypoczynkowy na tarasie, czy jadalnia w ogrodzie są wspaniałymi miejscówkami do wypoczynku. Jednakże z małym dzieckiem, ciągle coś jest potrzebne. Kiedy przychodzą goście, co dwie minuty biegam do kuchni po szklankę, czy talerz. Ruch jest oczywiście wskazany, ale miałam tego trochę dość. Brakowało mi takiego pomocnika, aby mieć najpotrzebniejsze przedmioty zawsze pod ręką. Tak powstał pomysł, by taras wyposażyć w barek-pomocnik.
BAREK OGRODOWY ZE SKRZYNEK. DIY
Pomimo tego, że skrzynki to dość oklepany temat, przyznam, że ich wykorzystanie w tym projekcie sprawiło mi sporo radości. Konstrukcja skrzynek przypomina konstrukcję naszej pergoli. Dzięki czemu wiedziałam, że barek ogrodowy ze skrzynek będzie dobrze komponował się na tarasie.
Co jest potrzebne do wykonania barku ogrodowego ze skrzynek?
- skrzynki po jabłkach, trzy sztuki
- szlifierka/ papier ścierny
- młotek
- wkrętarka
- wkręty, kątowniki, gwoździe
- kółka meblowe z blokadą
- impregnat do drewna 700ml Vidaron
Ponieważ najlepiej jest wybrać używane skrzynki po owocach, pierwsze, co musicie zrobić to je przeszlifować. Należy wygładzić drewno, by w trakcie użytkowania barek ogrodowy był bezpieczny. Surowe skrzynki, np. po jabłkach, będą miały ostre krawędzie i drzazgi. Na początku użyjcie papieru o niższej gradacji – 40 lub 60, a później wygładźcie drewno papierem 100-120.
Następnie musicie zabezpieczyć skrzynki impregnatem do drewna. Warto wybrać taki, który będzie drewno chronił, zabezpieczał, nadawał mu wodoodporności oraz dekorował je. Taki właśnie jest Impregnat Ochronno Dekoracyjno Powłokotwórczy Vidaron. Ponieważ planujemy używać tego mebla przez cały sezon, dobra impregnacja jest konieczna. Ochroni drewno przed działanie deszczu, słońca i wiatru.
Aby mebel był praktyczny, tzn. by przedmioty z niego nie wypadały, należy zamontować listewki blokujące. Ja wykorzystałam w tym celu trzecią skrzynkę. Z użyciem młotka wybiłam z niej cztery deseczki. Zrobiłam z nich blokadę półek.
Jak połączyć ze sobą dwie skrzynki? W tym celu użyłam kątowników. Umieściłam je pomiędzy skrzynkami, a następnie nawierciłam wkrętami. To najprostszy i najszybszy sposób na złączenie skrzynek.
Barek ogrodowy ze skrzynek potrzebuje być meblem mobilnym. Pamiętacie mój projekt piaskownica na kółkach? W ten sposób usprawniłam praktyczną funkcję barku ogrodowego. Do spodu dolnej skrzynki zamontowałam kółka. Mają one funkcję blokady, dzięki czemu mebel stoi w miejscu, kiedy tego chcemy.
FUNKCJE
Nie muszę Wam chyba pisać jakie funkcje ma taki mebel? Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie, jakie jesteście w sobie stanie wymyślić! W rzeczy samej! Bo ja tylko podczas zdjęć nadałam ich kilka:
- pomocnik kuchenny- świetnie sprawdzi się podczas przyjmowania gości, kiedy miejsce na stole się kurczy, chcemy gdzieś postawić misę z daniem, pokroić pieczywo, przyrządzić drinka
- mobilne biuro– bardzo często pracuję na tarasie i lubię pracować w przyjemnych warunkach; do barku ze skrzynek wrzucam prasówkę, świece zapachowe, okulary przeciwsłoneczne, napoje, ładowarkę do laptopa, i nie biegam, co chwila po brakujące przedmioty
- przechowalnia zabawek dziecka- nasza córka, Helenka, spędza w ogrodzie mnóstwo czasu, i jak to bywa z mały dzieckiem, robi bałagan; wieczorem, zbierając wszystkie przedmioty po niej, wrzucam je w jedno miejsce
- organizer dla dziecka– zabawa z dzieckiem na tarasie jest fajna, ale nie kiedy, co 25 sekund biegniemy po coś do kuchni; a to picie się skończyło, nosek trzeba wysmarkać, dać jabłuszko, musik, założyć czapkę; barek pełni wówczas funkcję organizera
- wieczorowy asystent- odpoczynek wieczorem jest przyjemniejszy, jeśli nie przerywamy relaksu, czy rozmowy, zrywając się a to po koc, a to po świece, albo lampkę winka
I tak możecie mnożyć funkcje barku ze skrzynek. Jestem ciekawa, do czego wy byście go wykorzystali? I jak Wam się podoba?
Dziękuję marce Vidaron za pomoc w publikacji.