Na instagramie, spytałam Was, czy bylibyście zainteresowani postem o tym, co jest tańsze – dom, czy mieszkanie? Bezsprzecznie daliście mi do zrozumienia, że tak. Więc dzisiaj przychodzę do Was z odpowiedzią na to pytanie.
CO JEST TAŃSZE? DOM, CZY MIESZKANIE?
Ilekroć poruszam ten wątek budzi się sporo emocji. To zrozumiałe, że nadal krąży wiele mitów obok tego pytania. No więc, co jest tańsze- dom, czy mieszkanie?
Aby odpowiedzieć rzetelnie, dokonałam obliczeń (stan na lipiec 2019 roku), które czarno na białym dadzą Wam odpowiedź. Odpowiedź, która zaskoczyła również mnie samą!
W trakcie budowy i wykończenia domu, koszty piętrzyły się niczym sterta prania po wakacjach. Było kilka zaskoczeń podczas budowy domu. Ale niewątpliwie, dla rasowych mieszczuchów, jak my, to działka i koszty jej: ogrodzenia, wybrukowania, zagospodarowania, okazały się dla nas najbardziej nieoczekiwane.
Dlatego właśnie, po zakończeniu inwestycji, bez wątpliwości, rzuciłam stwierdzenie, że dom jest droższy od mieszkania. Ponadto, patrzę na naszą działkę, widzę ile jeszcze pracy musimy w nią włożyć i tylko utwierdzałam się w tej tezie.
Ale czy jest ona prawdziwa? Czy nie powstała pod wpływem emocji? Co naprawdę jest tańsze- dom czy mieszkanie?
DOM, CZY MIESZKANIE? CENY
Przejdźmy od razu do mięcha, a więc bezlitosnej matematyki. Tworząc ten post opieram się na :
- kilkunastoletnim doświadczeniu w pracy pośrednika
- aktualnych cenach nieruchomości (olx, otodom, itp)
- kalkulacjach z wyżej wymienionych cen
- rynku łódzkim, na którym mam doświadczenie
I tutaj wyjaśnię, dlaczego nie robię takiego porównania dla małej miejscowości. Przede wszystkim dlatego, że w małych miejscowościach stosunek bloków, do domów jest mniejszy. Natomiast w większych miastach znajduje się najwięcej osób zainteresowanych taką zmianą w życiu, jak dom.
Nie zdecydowałam się też na porównanie mieszkania w Łodzi, do domu w granicach miasta, bo byłoby one z marszu niekorzystne dla domu.
Dla poniższych obliczeń przyjęłam:
- zbliżoną powierzchnię nieruchomości mieszkalnej – ok. 80m2
- stan wykończenia nieruchomości- deweloperski
- lokalizacja poza centrum miasta- bo w Śródmieściu ceny są zawsze nieproporcjonalne w stosunku do pozostałej części miasta
- ogródek
Znalazłam ofertę mieszkania w Łodzi, dzielnica Górna, o powierzchni 80,18 metrów kwadratowych. Aby obliczenia były sprawiedliwe, przyjmuję, iż mieszkanie ma 83 metry kwadratowe, jak dom poniżej. Do mieszkania przynależy ogródek o powierzchni 75 metrów kwadratowych. Mieszkanie ma trzy pokoje, jest wykończone w standardzie deweloperskim i jego cena za metr kwadratowy wynosi 5400 złotych. Całość inwestycji, bez wykończenia i zagospodarowania to 448.200 złotych.
Żeby porównanie nie było tak jednostronne, poniżej dwa przykłady ofert mieszkań na sprzedaż jeszcze dalej od centrum, bez ogródków:
- Olechów, 10km od centrum, 5700zł/m2
- Nowosolna, 4km od centrum, 4100zł/m2
Do porównania przyjęłam nasz dom. Budynek o powierzchni 83 metrów kwadratowych, z działką o powierzchni 986 metrów kwadratowych. Dom ma cztery pokoje i podana cena obejmuje wykończenie w standardzie deweloperskim. Jego cena za metr kwadratowy, nie uwzględniająca ceny działki wynosi 3614 złotych. Średnio, ceny działek budowlanych w tej okolicy kosztują około 80/m2. Cena za całość inwestycji, dom (300.000zł) i działka (78.500zł) to 378.500zł.
CZY DOM JEST TAŃSZY OD MIESZKANIA? OFERTA KOMPAKTOWA
W tym miejscu muszę dodać, że nas inwestycja wyniosła znacznie mniej, bo skorzystaliśmy z oferty kompaktowej. Nie kupowaliśmy osobno działki budowlanej.
Zakupiliśmy działkę z projektem domu i zawarliśmy umowę o realizację budowy. Dzięki czemu w naszym wypadku całość inwestycji (dom plus działka) to 330.000zł. Co więcej, podana cena, to cena na lipiec 2019 roku, co znaczy, że my w dniu zakupu działki i podpisania umowy o wykonanie, zapłaciliśmy jeszcze mniej.
Chcąc jednak zachować spójność w obliczeniach, podając koszty dom versus mieszkanie, nie uwzględniłam faktu, iż korzystaliśmy z oferty kompaktowej. Policzyłam zakup działki budowlanej i wzniesienie tego domu na niej.
CO JEST TAŃSZE- DOM, CZY MIESZKANIE?
WYKOŃCZENIE
I teraz czas przejść do obliczeń wykończenia nieruchomości. W przypadku obliczeń tzw. „golasków”- nieruchomości bez wykończenia, powyżej, od razu widzimy, że dom z działką, pod Łodzią, jest tańszy. Ale napewno w głowie pojawia się Wam wykrzyknik, red allert, że przecież należy jeszcze doliczyć wykończenie działki. Spokojnie, to przedstawię za moment.
Czy zaskoczę Was, jeśli napiszę, że wykończenie metra kwadratowego dla domu i mieszkania, jest takie samo? Mam nadzieję, że nie. Wykluczam koszty związane z działką (znajdziecie je poniżej)!
Przyjmując do obliczeń wykończenia ceny za jeden metr kwadratowy nieruchomości:
- korzystanie z porad, usługi architekta
- realizację prac wykończeniowych przez firmę
- wybranie materiałów dobrej lub bardzo dobrej jakości
Otrzymujemy kwotę ok. 2300 złotych za metr kwadratowy. I to kalkulacja, którą wykonała Iza, architekt, z bloga prosty plan. Opisała bardzo szczegółowo, ile naprawdę kosztuje wykończenie ?
Jeśli od razu oponujecie, możecie dla celów własnych kalkulacji przyjąć dowolną kwotę. Nawet 500 złotych za metr kwadratowy. Chciałam tylko pokazać, że cena wykończenia domu, czy mieszkania za metr kwadratowy, będzie identyczna.
I nie będzie jeszcze odpowiedzią na pytanie: co jest tańsze- dom czy mieszkanie?
DOM, CZY MIESZKANIE- ILE KOSZTUJE ZAGOSPODAROWANIE DZIAŁKI
Oczywiście, w przypadku malutkiej działeczki przy mieszkaniu z tego ogłoszenia, będą to bardzo niewielkie koszty. Dlatego, nie uwzględniam ich nawet w kalkulacjach.
Natomiast w przypadku domu, sprawa ma się odwrotnie. Mogą być to gigantyczne koszty, częstokroć większe, niż te, poniesione na wykończenie domu.
W przypadku wykończenia działki nie muszę opierać się na szacunkowych wartościach, czy czyjejś opinii. Piszę szczerze, z serca, naszego doświadczenia.
Wykończenie działki, obejmujące:
- ogrodzenie, bramę, furtkę (elektrykę do nich)
- wstępne wyrównanie terenu i wszystkie prace brukarskie (opaska, taras, chodniki, podjazd)
- wyrównanie terenu i zagospodarowanie go (tuje, ekobordy, agrowłóknina, trawa z rolki, kamienie ozdobne, pierwsze nasadzenia)
To około 60 000 złotych. Szczegółowo przedstawię Wam je w osobnym wpisie. Chciałam tutaj przybliżyć rząd wielkości, abym mogła dokonać finalnej analizy porównawczej kosztów.
CO JEST TAŃSZE? DOM, CZY MIESZKANIE- PODSUMOWANIE
Dotarliśmy do końca. I jestem pewna, że część z Was, już dokonała za mnie matematyki. Podsumujmy:
- porównuję dom i mieszkanie, o tym samym metrażu – 83m2 (na podstawie cena aktualnych na lipiec 2019 roku)
- cena za m2 domu wynosi (300.000zł/83m2=) 3641zł
- * koszty działki i jej zagospodarowania (78.550 zł cena działki + ok. 60.000zł cena zagospodarowania=) 138.550zł
- cena za m2 mieszkania wynosi (448.200zł/83m2=) 5400zł
- cena wykończenia domu lub mieszkania, 2300zł/m2 x 83m2= 190.900zł
Zaskoczeni? Bo ja bardzo! Jeszcze do niedawna byłam absolutnie przekonana, że dom wyniósł nas drożej! Nic bardziej mylnego. Zgodnie z moimi obliczeniami, dom z wykończoną działką jest tańszy o 9.700zł na dzień dzisiejszy.
Dodatkowo, muszę podkreślić, że powyższe, surowe obliczenia, nie zakładają oferty kompaktowej, z której skorzystaliśmy. Czyli zakupu jednocześnie działki z projektem i wykonaniem domu.
Jak pisałam wyżej, na dzień dzisiejszy, oferta ta wynosi 330.000zł, więc w podsumowaniu, na naszym przykładzie różnica byłaby jeszcze większa. Policzmy razem, koszty wykończonego domu 83m2 z zagospodarowaną działką, w ofercie kompaktowej:
- 330.000zł + 190.900zł wykończenie domu + 60.000zł zagospodarowanie działki = 580.900zł
- versus koszty mieszkania z ogródkiem= 639.100zł
- różnica 639.100-580.900= 58.200zł !!!
Jak widzicie, w naszym przypadku, na dzień dzisiejszy (*w czasie, kiedy kupowaliśmy dom z działką w kompakcie zapłaciliśmy jeszcze mniej), różnica dla nas między domem, a mieszkaniem wyniosłaby ponad 58.000zł !
Zapewne interesuje Was temat samego utrzymania domu, w porównaniu do mieszkania? Ten post już w harmonogramie.
Mam nadzieję, że te obliczenia okażą się dla Was pomocne. Nie mam na celu negacji mieszkania, bo sama posiadam dwa, w Łodzi. Chciałam przedstawić, jak na dzień dzisiejszy, wygląda odpowiedź na pytanie, co jest tańsze- dom, czy mieszkanie?
Podkreślam też, że nie bez znaczenia dla wyników tej analizy jest lokalizacja. Jestem ciekawa jakie różnice są np. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu? Piszcie, bo matematyka mówi: dom. A jakie jest Wasze zdanie?