Jesteśmy w trakcie szczytu sezonu budowlanego. I oczywiście, dostaję od Was systematycznie zapytania odnośnie kostki brukowej i naszego tarasu. Najczęściej pytacie o producenta i model. A zaraz po tym, o koszty. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak powstawał nasz taras z kostki brukowej i ile to kosztuje?
TARAS Z KOSTKI BRUKOWEJ
Zacznijmy od tego, dlaczego zdecydowaliśmy się na taras z kostki brukowej? Mieliśmy do wyboru jeszcze:
- taras drewniany
- taras z deski kompozytowej
Równocześnie brałam pod uwagę taras drewniany i ten z kostki. Drewniane tarasy bardzo mi się podobają. Niewątpliwie sprawiają wrażenie przytulniejszych. Jednakże w trakcie prac na działce, byliśmy już w powiększonym składzie (dziecko) i wiedziałam, że czas to nasz przeciwnik.
Wkrótce czekały nas nieprzespane noce, kolki, ząbkowanie, nauka chodzenia i szereg innych, rodzicielskich atrakcji, pochłaniających czas. Na pielęgnacje desek tarasowych, z pewnością brakłoby nam dni w tygodniu.
Zdecydowaliśmy się na taras z kostki brukowej z uwagi na:
- czas- udało nam się dograć ekipę brukarską i mogli wykonać wszystkie prace brukarskie w trzy dni
- koszty- taras drewniany jest najdroższym rozwiązaniem, niewiele tańsza jest deska kompozytowa; wybór kostki do wykonania wszystkich prac: podjazdu, opaski, chodników i tarasu pozwolił nam wynegocjować lepszą cenę
- brak konieczności konserwacji- wiedziałam, że na naszej działce znajdzie się wiele elementów architektury ogrodowej wykonanych z drewna; nie chciałam nam dokładać pracy w konserwacji i pielęgnacji tarasu
Musicie sprawdzić inne rozwiązania, jeśli je rozważacie, u zaufanych znajomych, czy kogoś z rodziny. Dopóty, dopóki nie otrzymacie szczerej opinii z pierwszej ręki, nie ufajcie wykonawcom, czy informacjom w sieci.
Na pewno każda z opcji ma swoje wady i zalety, weźcie pod uwagę przede wszystkim swoje: możliwości finansowe, potrzeby i czas, którym dysponujecie do pielęgnacji.
Ja widziałam już kilka drewnianych tarasów. Wyglądały pięknie przez rok, lub dwa. Później próchniały, były rozbierane i zastępowane brukiem.
TARAS Z KOSTKI BRUKOWEJ- WYMIARY
Po pierwsze, planując taras z kostki brukowej wykorzystałam położenie domu na działce. Jego krótszy bok (siedem metrów długości), ma południową wystawę i to tutaj znajduje się wyjście ze strefy dziennej, salonu na zewnątrz.
Nasz taras ma następujące wymiary: 7,7m x 4,x1m. Daje to prawie trzydzieści dwa metry kwadratowe. Do tego mamy też bardzo wygodny stopień 5,4×1,05m.
Moim zdaniem, taka powierzchnia tarasu jest optymalna. Co za tym idzie, zyskaliśmy sporo miejsca na komplet wypoczynkowy, jadalnią oraz przestrzeń do zabawy, postawienia basenu. Szczególnie zależało mi zachowaniu minimum 4 metrów szerokości tarasu. Wielokrotnie sprawdzałam na tarasie mamy i siostry, jaka powierzchnia jest optymalna do ustawienia, między innymi, dużego stołu.
Ażeby wygodnie zasiąść do posiłku i nie przeciskać się przy stole, pamiętajcie o tym, że:
- wygodny stół ma minimum (krytyczne) 80cm szerokości, a najlepiej 100cm
- krzesła mają około 45cm szerokości
- przestrzeń niezbędna do wygodnego siadania i wstawiania od stołu to 80-100cm
TARAS Z KOSTKI BRUKOWEJ- RODZAJ KOSTKI
Wybraliśmy bruk polskiego producenta. Kostka ma 6cm grubości, jest dostępna w aż 13 rozmiarach. Dzięki czemu można stworzyć z niej różne wzory i zastosować ją trudnych miejscach. My zdecydowaliśmy się na trzy rozmiary: 20,5 x 38,5c m, 14,5 x 32,5 cm, 26,5 x 45,5 cm.
Kostka nazywa się melanż zimowy i w praktyce, jest łatwa w utrzymaniu. Uważam, że wszystkie melanże mają tę cechę wspólną. Nie widać na nich tak plam, czy zabrudzeń.
Kostka posiada nano powłokę o właściwościach hydrofobowych. Nie odbarwia się. Zaskakująco łatwo usuwa się z niej zabrudzenia. Ale bez wątpienia trzeba robić to w krótkim czasie.
TARAS Z KOSTKIK BRUKOWEJ – CZAS PRAC
Już Wam wspominałam, że zakontraktowanie ekipy brukarskiej powinno nastąpić dwanaście miesięcy przed planowanymi pracami. My znaleźliśmy firmę, która miała przerwę (trzy dniową!) w dużych pracach z przetargu. I wszystkie pracy (176m2 bruku) wykonała w trzy dni. Sam taras to było kilkanaście godzin pracy, kilkunasto osobowej ekipy.
TARAS Z KOSTKI BRUKOWEJ- ILE TO KOSZTUJE?
Przejdźmy zatem do rozliczeń. Ile kosztuje taras z kostki brukowej? W wycenie musimy uwzględnić:
- koszt materiału
- koszt robocizny, który obejmuje położenie obrzeży, kostki, prace koparki
Nasz taras (ze stopniem) ma 35m2 i 16mb obrzeży. Przyjmijmy stawki, o których już pisałam w artykule: Prace brukarskie. Ile to kosztuje? :
- położenie m2 kostki brukowej 50zł x 35m2 = 1750zł
- położenie mb obrzeża 26zł = 416zł
- cena m2 kostki brukowej ok.50zł x35m2 = 1750zł
- cena mb obrzeża 10zł= 160zł
- piach/praca koparki ok. 500zł
_________________________________ suma= ok. 4576zł
Niewątpliwie nie jest to bardzo tanie rozwiązanie. Przy wyliczonej sumie, otrzymujemy kwotę rzędu 130zł/m2 tarasu, średnio. Ale należy podkreślić, że kostka brukowa to bardzo solidny materiał na lata.
PODSUMOWANIE
Na koniec wypunktujmy to, co najbardziej Was interesuje:
- wybrana przez nas kostka to Melanż Zimowy LIDO
- powierzchnia tarasu to 35m2
- koszt wykonania tarasu z kostki brukowej to niespełna 4600zł
- czas wykonania prac to kilkanaście godzin
Jeśli wpis okazał się dla Was pomocny, nie zapomnijcie go udostępnić. A ja, w przygotowaniu mam dla Was na jesienne i zimowe wieczory następujące tematy.
ILE:
- kosztował nasz taras?
- zapłaciliśmy za wykończenie poszczególnych pomieszczeń?
- kosztowało nas wyposażenie domu?
- zapłaciliśmy w skali roku za prąd?