Dzisiaj przychodzę do Was z odpowiedzią na odwieczne pytanie: jaki materac wybrać? Miękki, czy twardy? W końcu od jakości snu zależy nasze: zdrowie, samopoczucie, wydajność w pracy. Zastanawiacie się jaki materac wybrać? Poznajcie opinię specjalisty!
Do tej publikacji miałam przyjemność zaprosić wyjątkowego eksperta. Krzyśka Sołdona, magistra Wojskowej Akademii Medycznej, specjalisty fizjoterapii, absolwenta Praskiej Szkoły Medycyny Mięśniowo-Szkieletowej profesora Lewita, specjalizującego się w terapiach:
- FDM (Fascial Distortion Model). Jest to aktualnie jedna z najbardziej skutecznych terapii do leczenia bólu na świecie
- terapii manualnej Lewita
- kinesiology taping
JAKI MATERAC WYBRAĆ ?
Krzyśka cenię szczególnie za wieloletnią, fachową pomoc i fizjoterapię po mniej i bardziej poważnych urazach. Między innymi po dwóch zabiegach rekonstrukcji w kolanie, dwóch poważnych operacjach kręgosłupa i trzech operacjach jamy brzusznej. Dzięki niemu funkcjonuję bez bólu, w dużej sprawności.
Z pewnością nie mogłam wybrać bardziej doświadczonego profesjonalisty, który rozwieje Wasze wątpliwości w temacie wyboru odpowiedniego materaca.
Niewątpliwie większe znaczenie od wyglądu naszego łóżka, czy ceny materaca, ma jego twardość. Następnie sposób, w jaki z niego korzystamy. O tym dowiecie się z następnej publikacji.
Dzisiaj skoncentrujemy się na wyborze materaca i jego funkcji. Te informacje, zdecydowanie pozwolą Wam podjąć słuszną decyzję!
JAKI MATERAC WYBRAĆ- MIĘKKI, CZY TWARDY?
Mimo dostępności na rynku szerokiego asortymentu wyboru materacy, musicie wiedzieć, że materac musi spełnić podstawową funkcję: utrzymać nasz kręgosłup w osi. Materac zbyt miękki tego nie zrobi!
Człowiek, w drodze swojej ewolucji, nigdy nie spał na miękkim podłożu! Ciekawe, prawda?
Materac powinien być więc na tyle miękki, abyśmy nie czuli się, jak leżąc na podłodze. Z drugiej strony, na tyle twardy, abyśmy po położeniu mieli utrzymany kręgosłup w osi. Najlepiej zaprezentuje to zdjęcie poniżej.
Odpowiednio twardy materac pozwoli po położeniu się na boku (najbardziej optymalna pozycja) zachować oś na całej długości kręgosłupa: odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym.
Wybór nieodpowiedniego materaca, zbyt miękkiego spowoduje, iż w osi kręgosłupa powstaną niefizjologiczne krzywizny. To w dużej mierze wpływać będzie na nasz dyskomfort podczas snu, ale także po przebudzeniu.
JAKI MATERAC WYBRAĆ- SPRĘŻYNOWY, CZY Z PIANKI?
Nasze ciało po położeniu się na łóżku nie może się zapadać. Wybór materaca wykonanego wyłącznie z pianki doprowadzi, niestety, do takiej sytuacji.
Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest materac sprężynowy (wielokieszeniowy) z cienką warstwą poszycia z pianki.
Najczęściej w poszyciu dobrego, twardego materaca znajdziecie:
- termoelastyczną piankę
- poliuretanową piankę
- włókno kokosowe
Pamiętajcie, by oceniając materac, nie podejmować decyzji natychmiast. W szczególności pozwólcie sobie w sklepie na:
- kilka chwil siedzenia
- położenie się (przez bok) na kilka minut
- przewrócenie się z boku na bok
- położenie się na plecach
JAKI MATERAC WYBRAĆ? UWAGI
Z pewnością zdajecie sobie sprawę, że odpowiedź na pytanie jaki materac wybrać, nie kończy się na jego rodzaju: sprężynowy, z pianki, mix? Ani też twardości: miękki, czy twardy?
Bardzo ważnym aspektem jest wysokość materaca. Ale nie tyle jego grubość, ile odległość od podłogi dostosowana do naszego wzrostu.
Wybierając materac musicie więc zwrócić uwagę na wysokość stelaża Waszego łóżka. Ostatecznie, siadając na łóżku z materacem, kolana powinny znajdować się w pozycji zgięcia 90 stopni.
Jeśli więc, macie niskie łóżko, wybierając materac, zdecydujcie się na grubszy, aby zniwelować różnicę. To bardzo ważne, jak siadamy, kładziemy się i wstajemy z łóżka. O wszystkim szczegółowo opowiem Wam z Krzyśkiem w kolejnej publikacji.
Kolejno, pamiętajcie, że materac nie jest przedmiotem na dekady! Każdy materac, bez względu na to, czy kosztował 3000zł, czy 30 000zł powinniśmy wymieniać co trzy lata. Maksymalnie po pięciu latach należy oddać materac do utylizacji.
W szczególności zwracam też Waszą uwagę na fakt, iż materac musi oddychać. W trakcie snu pocimy się, w każdym pomieszczeniu mamy pewien stopień wilgotności. A to znaczy, że materac nie może leżeć bezpośrednio na podłodze lub na stelażu, który nie zapewnia mu wentylacji.
MATERAC, A JAKOŚĆ SNU I ŻYCIA
Podsumowując wybór materaca ma olbrzymie znaczenie! Zależy od tego nasz sen, tak ważny dla funkcjonowania całego naszego organizmu.
Zamiast koncentrować się na cenie, czy pochwalnych peanach sprzedawcy, pamiętajcie, że:
- materac nie może być zbyt miękki
- przetestujcie materac w sklepie- siadajcie, kładźcie się, wstawajcie
- dostosujcie grubość materaca do stelaża łóżka
- wymieniajcie materac co 3-5 lat (maksymalnie)
To, czy dobrze się wyśpimy wpływa na nasze samopoczucie, efektywność i wydajność w pracy. Ale to nie wszystko, w trakcie snu w naszym organizmie zachodzi szereg procesów. Jednym z nich jest produkcja hormonu wzrostu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
W kolejnej publikacji ze specjalistą opowiem Wam, o tym, jak:
- przygotować się do snu
- prawidłowo siadać i kłaść się w łóżku
- jak spać, na jakiej poduszce i dlaczego?
- odpowiednio budzić się i wstawać z łóżka
Uwierzcie mi, że te proste porady, poprawią znacząco jakość Waszego snu i codzienność. To właśnie nieprawidłowy materac i błędny sposób korzystania z niego wpływają w konsekwencji na bóle kręgosłupa (i inne), które odczuwamy.
MÓJ MATERAC I AKCESORIA
Ja wybrałam materac GOLD S95 DREAMZONE i doskonale się na nim wysypiam. Jest twardy i czuję, że cały kręgosłup ma odpowiednie podparcie.
Dodatkowo, celem zabezpieczenia materaca i ułatwienia sobie dbania o jego higienę wybrałam matę ochronną.
Poza materacem bardzo ważna jest jakość pościeli w jakiej śpimy. Ja wybrałam średnio ciepłą kołdrę. Wiecie dlaczego? W sypialni nie powinniśmy się przegrzewać, co szerzej omówimy w kolejnej publikacji.
Jeśli chodzi o poduszki, to ich rodzaje i funkcje także poznacie w kolejnym wpisie. Ja od lat wybieram poduszkę ergonomiczną WELLPUR.
Jeśli chodzi o poszewki na kołdrę i poduszki postawiłam na satynowy komplet INGEBORG. W przypadku poszewki na poduszki ergonomiczne, te z kompletu nie będą pasować, ale możecie dokupić specjalne, im dedykowane.
Na koniec dekoracje, które pełnią także funkcje praktyczne- czyli pled i poduszki. Pamiętajcie, że pościel należy zabezpieczyć w ciągu dnia przed kurzem i roztoczami. Po porannym przewietrzeniu pomieszczenia i pościeli- ja robię to codziennie wystawiając ją na godzinę, połóżcie na łóżku pled lub koc.
Dziękuję marce JYSK i Krzyśkowi Sołdonowi za pomoc w stworzeniu tej publikacji.
Krzyśka możecie śledzić na instagramie-> @fizjoministerstwo
autor zdjęć: Fabian Kowol