Chcecie wiedzieć, jak powstała moja galeria ścienna? Poznajcie trzy proste zasady tworzenia galerii ściennych i zabierajcie się za dekorowanie swoich przestrzeni.
GALERIA ŚCIENNA
Od momentu wprowadzenia się do domu bardzo chciałam stworzyć galerię. Potrzebowałam jednak czasu, na zgromadzenie odpowiednich grafik, prac, a także na zastanowienie się, jak ta galeria ścienna ma wyglądać.
W sieci jest mnóstwo inspiracji, ale ważny byście wybrali coś, co podoba się Wam i spełnia Wasze potrzeby.
Galeria ścienna to świetny pomysł na dekorację ściany, urozmaicenie wnętrza, nadanie mu osobistego charakteru. Jeśli tylko dysponujecie przestrzenią, stwórzcie swoją!
GALERIA ŚCIENNA- ZASADY MOCOWANIA
Najczęściej pojawiającym się pytaniem, było to o sposób mocowania ram do ściany. Stosowałam już taśmy i wkręty, podzielę się z Wami swoim doświadczeniem.
Mocowanie za pomocą taśm:
- sprawdzi się przy lekkich ramach- wykonanych np. z tworzywa, bez szyb
- na relatywnie nowych ścianach – w przypadku starszych powierzchni taśma może zrywać farbę
- plusem jest brak dziur i możliwość zmiany miejsca ramy
- minusem jest cena- ok.25zł za hak o udźwigu do 1kg- zwracam Waszą uwagę, że w zestawie jest tylko jeden zapas taśmy pod gwóźdź, a taśma jest jednokrotnego użytku
Taśma nie jest w 100% pewnym rozwiązaniem. Bezspornie biorąc pod uwagę fakt, iż w domu mam malutką Helenkę nie mogłam sobie pozwolić na jakiekolwiek ryzyko.
Drugim rodzajem mocowania są kołki. Kiedy się sprawdzą?
Mocowanie za pomocą wkrętów:
- zastosujcie je jeśli wieszacie ciężkie ramy metalowe ze szkłem- ja właśnie takie wybrałam
- jest pewnym mocowaniem – rama nie spadnie
- mamy kontrolę nad tym, jak bardzo odstaje od ściany, a to ważne w przypadku różnych ram
- plusem jest niska cena
- minusem są dziury w ścianie
Zatrzymam się na dziurach w ścianie, bo ten temat wzbudzał szczególnie dużo emocji. Krótko napiszę, że nie widzę żadnej trudności w zaszpachlowaniu kilku dziur w ścianie i zamalowaniu ich. Robiłam to wielokrotnie i nie jest to nic trudnego. Przyda się Wam dobra szpachla akrylowa oraz zapas farby- ja mam resztki każdego, użytego w domu koloru.
GALERIA ŚCIENNA PIONOWA
Galeria pionowa to dobre rozwiązanie np. na wąską ścianę. Jeśli macie wysokie sufity, np. w mieszkaniu w kamienicy, galeria pionowa będzie wyglądała pięknie.
Nie zapomnijcie o mieszaniu dużych i małych ram. Dzięki takiemu zabiegowi galeria zyska geometrycznego zróżnicowania.
GALERIA ŚCIENNA POZIOMA
To dobre rozwiązanie do korytarzy lub szerokich ścian. Trzeba pamiętać o wieszaniu obrazów na linii wzroku, inaczej galeria będzie niepraktyczna.
GALERIA ŚCIENNA- CHAOTYCZNA
To jedna z ciekawszych, a jednocześnie trudniejszych do stworzenia galerii. Najlepiej zacząć ją robić od wybrania jednego obrazka jako centrum. A następnie, kolejne ramy wieszać wokół centrum.
GALERIA ŚCIENNA- TECHNIKA UKŁADANIA RAM
Mówiąc najprościej, poza tym, czy zdecydujecie się na galerię poziomą, pionową lub chaotyczną, w grę wchodzi jeszcze technika układania ram.
Możemy je rozsunąć, i zastosować równe lub nierówne odstępy. Ale także możecie je powiesić ciasno, blisko siebie. Ja właśnie taką technikę wybrałam. Ramy miała za zadanie połączyć się w jedną, spójną dekorację ścienną.
GALERIA ŚCIENNA – JAK JĄ PRZYGOTOWAĆ?
Technicznie musicie zmierzyć miejsce na ścianie, gdzie zdecydowaliście się stworzyć galerię. Najlepiej, przenieść ten obszar na podłogę. Jego granice możecie wyznaczyć za pomocą taśmy malarskiej.
Następnie przystępujecie do układania ram na ziemi. To czas na modyfikacje i poprawki. Chociaż przyznam, że mimo dokładnych obliczeń, u mnie bez poprawek się nie obyło 😉
GALERIA ŚCIENNA- GDZIE SZUKAĆ FAJNYCH GRAFIK/PLAKATÓW/RYSUNKÓW?
W mojej galerii widzicie kilka plakatów Katarzyny Boguckiej, czyli NIOSKA.COM oraz WALLBEING.pl Poza tym szkic studenta architektury, plakat z Hiszpanii i reprint Klimta. Specjalnie powieszony odwrotnie. Lubię „Pocałunek” w takim wydaniu.
W galeriach sprawdzają się różne prace, postery, obrazy, czy zdjęcia. Tylko od Was zależy, co znajdzie się w tej części Waszego domu, czy mieszkania.
GALERIA ŚCIENNA- KOLORYSTYKA
Może część z Was zauważyła, ale moja galeria ścienna ma wybraną kolorystykę. Chociaż prace są na pozór różne i bardzo kolorowe. Spostrzegawczy zobaczą, że to feeria pomarańczy, czerwieni, czerni.
Galerie spójne kolorystycznie, sprawdzą się w takich wnętrzach, jak moje- w których już i tak się dużo dzieje. Z drugiej strony, jeśli jesteście minimalistami, monochromatyczna galeria także się u Was sprawdzi.
Kolejno, jeśli Wasze wnętrza nie są obfite we wzory i kolory, galeria o różnych barwach może stać się głównym punktem pomieszczenia i nadać mu charakteru.