Ponownie zapraszam Was do darmowego poradniczka mieszkaniowego. Dzisiaj na tapetę bierzemy szczególnie ważny temat: pierwsze mieszkanie. Zdecydowanie nie ma uniwersalnej porady dla wszystkich. Jednakże, opierając się na swoim kilkunastoletnim doświadczeniu chętnie podzielę się z Wami wiedzą.
PIERWSZE MIESZKANIE
Decyzja o tym, by kupić pierwsze mieszkanie jest zazwyczaj związana z potężnym ładunkiem emocjonalnym. Stąd też pomysł na wpis o tej tematyce. Chciałabym przedstawić Wam szereg bezspornie racjonalnych argumentów, by uniknąć pochopnej decyzji. Zwłaszcza, że czynnik emocjonalny powinien być jednym z ostatnich, branych pod uwagę.
Jak roztropnie kupić pierwsze mieszkanie?
O emocjach już napisałam wyżej. Co mam na myśli? Z pewnością postarajcie się odsunąć aspekt rodziny. Zdaję sobie sprawę, iż brzmi to brutalnie.
Kupując pierwsze mieszkanie nie wybierajcie lokalizacji z uwagi na fakt, że blisko mieszkają rodzice, a Wy, w przyszłości, chcielibyście mieć dzieci. Chociaż dzisiaj jesteście singlami.
Nie dajcie się zwieźć poradom znajomych: „tylko dwa pokoje”, „na pewno nie w tej dzielnicy”, „ja bym tam nie kupiła”.
Wiele lat pracy w zawodzie pośrednika pokazało mi, że najważniejsze jest zbadanie własnych potrzeb.
Osobiście, z uwagi na powyższe, odradziłabym Wam targi, czy spotkanie wyłącznie z jednym deweloperem. Jeśli jesteście podatni na sugestie środowiska i otoczenia może ulec wpływom, niekoniecznie korzystnym.
Dokonajcie także szczegółowej analizy Waszej sytuacji finansowej, w tym zawodowej i osobistej. Sporo o dobrym i złym czasie na kupowanie mieszkań, napisałam w poście KIEDY KUPOWAĆ?
PIERWSZE MIESZKANIE- KTO KUPUJE?
Zasadniczym pytaniem, jest to, kto kupuje pierwsze mieszkanie?
- pracujący singiel
- student, którego rodzice chcą zainwestować pieniądze
- młoda para
- rodzina z dzieckiem
Nie należy jednak zakładać, że singiel musi kupić studio, student kawalerkę, młoda para, czy rodzina dwa pokoje lub więcej. Oczywiście myśląc o zakupie pierwszego mieszkanie, moim zdaniem, należy wziąć czynnik inwestycyjny. Co mam na myśli? Skoro to pierwsze mieszkanie, to znaczy, że będą inne nieruchomości. Kupujcie więc taką nieruchomość, którą swobodnie sprzedacie.
Jakie są cechy łatwo sprzedawalnej nieruchomości:
- lokalizacja
- ustawność pomieszczeń
- komórka/piwnica
- balkon
- otoczenie
- miejsce parkingowe/garaż
Szerzej omówię to zagadnienie w oddzielnym wpisie. Teraz skoncentrujmy się na typach osób, które kupują pierwsze mieszkanie.
PIERWSZE MIESZKANIE- DLA STUDENTA
Może się Wam wydać to mało oczywistą grupą, ale ja coraz częściej spotykam studentów, szczególnie długich kierunków (medycyna, prawo), którzy chcą kupić mieszkanie.
Dla ścisłości, nieruchomość chcą kupić ich rodzice, którzy dostrzegają potencjał lokaty kapitału. Spójrzcie na ten przykład:
- student, który minimum 6 lat będzie wynajmował nieruchomość
- w większości przypadków dwu pokojowe mieszkanie
- dysponuje budżetem około 2400zł za wynajem (przy założeniu szukania współlokatora 1200zł/osoba)
- koniecznie wybiera bliskość uczelni-mnóstwo nauki
W skali roku, wynajem mieszkania dla takiego studenta to około 26.800zł. I to przy założeniu wynajęcia mieszkania w Łodzi. Z pewnością miasta, jak Poznań, Wrocław, a szczególnie Warszawa będą znacznie droższe.
Perspektywa wydawania około 27.000zł rocznie, przez minimum sześć lat daje sumę ponad 160.000zł. A należy wziąć pod uwagę fakt, iż ceny wynajmu rok rocznie wzrastają. Pamiętajcie, że wyliczenia mają charakter poglądowy.
Rodzice takiego studenta mogą zakładać, że po studiach rozpocznie on/ona staż, aplikacje. Wydanie takiej kwoty, bez jakiegokolwiek zwrotu wydaje się irracjonalne!
Nawet jeśli, student przerwałby naukę lub nie zdecydował się pozostać w nieruchomości po ukończeniu studiów, dobrze wybrane mieszkanie będzie pracowało przez kolejne lata.
Gdybyście zastanawiali się, jakie cechy powinno posiadać mieszkanie na wynajem dla studenta, to lokalizacja jest wiodącą!
Zakładając, że to pierwsze mieszkanie i mówimy o osobach młodych, pierwsze mieszkanie – dla studenta może być:
- położone na wyższych kondygnacjach, jak wspomniałam kluczowa będzie lokalizacja
- powinno składać się z dwóch pokoi – nie przechodnich, aby można było jeden z nich podnająć współlokatorce
- myśląc o rozkładowych pokojach, kuchnia powinna być oddzielna
- musi znajdować się blisko uczelni
- krytyczny będzie dostęp do komunikacji miejskiej
- zaplecze: sklepy, jadłodajnie, restauracje
De facto, pierwsze mieszkanie dla studenta, powinno bezwzględnie spełniać powyższe warunki. Nie zakładajcie, że będziecie w nim tworzyć rodzinę. Taka nieruchomość ma spełnić swoją funkcję w czasie edukacji i być lokatą kapitału.
PIERWSZE MIESZKANIE- DLA SINGLA
Załóżmy, że jesteście osobą pracującą. Podobnie, jak rodzice studenta, kalkulujecie, że wieloletni wynajem na kontrakcie, nie opłaca Wam się.
Nawet jeśli to dwu-trzy letni okres, da to już kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli wykładacie ją z własnej kieszeni, moim zdaniem lepiej ulokować te pieniądze kupując studio lub kawalerkę.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, zawsze możecie:
- wynająć mieszkanie, które kupiliście
- sprzedać mieszkanie, a środki ze sprzedaży przeznaczyć na zakup innej nieruchomości
Jakie powinno być pierwsze mieszkanie dla singla?:
- w relatywnie nowszym budownictwie
- niekoniecznie w centrum, ale z dobrym dojazdem środkami komunikacji i autem
- z balkonem, piwnicą/komórką, miejscem postojowym
- bardzo ważne będzie otoczenie- ładna okolica, z dostępem do terenów zielonych, parku
- infrastruktura jak: gastronomia, dobre markety spożywcze, siłownia, basen
Wyłącznie od potrzeb, wcześniejszego standardu życia, zależy, czy singiel kupi kawalerkę, czy dwupokojowe mieszkanie. Gdybym miała doradzać, uważam, że osobie pracującej zdecydowanie bardziej sprawdzi się dobrze zaprojektowane studio lub jednopokojowe mieszkanie.
W przypadku singla, poza oddzielną sypialnią, salon może już połączony z aneksem kuchennym. W moim odczuciu kuchnia nie powinna być szczególnie duża. Chyba, że to pasjonat gotowania i przyjmowania gości. Jeśli nie, lepiej posiadać wygodną sypialnię i salon, czy przestronny hol.
Myśląc o dwu pokojowym mieszkaniu dla singla można brać pod uwagę pokoje przechodnie. Czyli np. kuchnie do której wchodzi się z salonu, albo sypialnię, do której wchodzimy z pokoju dziennego.
Singiel nie chce spędzać czasu na sprzątaniu, ogarnianiu. Zapewne większość dnia wykonuje obowiązki zawodowe, a po pracy chce relaksu (siłownia) lub spotkań towarzyskich.
PIERWSZE MIESZKANIE – DLA MŁODEJ PARY
Pomyślicie, że bezspornie dwupokojowe, Ale czy musi takie być? Załóżmy, że w parze, jedna z osób, często wyjeżdża, w delegacje, nie posiada jakiejś uciążliwej pasji- perkusja. Czy taka para faktycznie powinna wchodzić w koszty zakupu dwupokojowego mieszkania? Moim zdaniem nie.
Jeśli jednak, oboje pracujecie na miejscu, z założenia potrzebujecie „trochę własnej przestrzeni”, od razu szukajcie mieszkania dwupokojowego.
W przypadku młodej pary wybierałabym już mieszkanie rozkładowe. To znaczy, takie, w którym do każdego pomieszczenia wchodzimy z korytarza.
Jakie cechy powinno posiadać mieszkanie dla młodej pary?:
- rozkładowe- o czym wyżej
- blisko infrastruktury: sklepy, poradnie, gastronomia
- sprawdzi się zarówno stare budownictwo, jak i nowsze- kluczowe będzie otoczenie i lokalizacja
- ładna okolica, sąsiedztwo
- lokalizacja- młoda para powinna wybierać lokalizację z bliskim dostępem do pracy, centrum, stref relaksu
PIERWSZE MIESZKANIE – DLA RODZINY
Na koniec zostawiłam temat pierwszego mieszkania dla rodziny. Wśród Waszych pytań odnośnie mieszkań na moim instagramie często pojawiało się to o metraż dla rodziny 2+2. Tematykę metrażu chciałabym rozwinąć w oddzielnym poście.
Skupmy się na cechach, jakie powinno posiadać mieszkanie dla rodziny. Co ciekawe, o ile w przypadku poprzednich trzech grup, wiodąca była jedna cecha, tak w przypadku rodziny jest zgoła inaczej.
Jakie warunki powinno spełniać mieszkanie dla rodziny?
- bezwzględnie rozkładowe- jeśli mówimy o minimum trzech osobach, dwa pokoje, dobrze rozplanowane spełnią swoją funkcję
- otoczenie- rodzice, jak nikt będą zwracali na otoczenie- bezpieczeństwo, chodniki, bezpieczne przejścia itp.
- lokalizacja- myśląc o pociechach, dorośli będą chcieli bliskości placówek edukacyjnych – żłobek/przedszkole/szkoła, medycznych (!), rozrywkowych, gastronomii i dobrych sklepów spożywczych
- kondygnacja będzie ultra ważna, szczególnie, jeśli blok nie ma windy
- rodzina chętniej wybierze mieszkanie w przyjemnej okolicy, w starszym budownictwie, niż nowe bloki, w nieprzyjemnej dzielnicy
Gdybym miała wymienić trzy, najbardziej pożądane cechy mieszkania dla rodziny, które idą razem i nie da się ich ułożyć w hierarchii ważności, byłyby to:
- otoczenie
- kondygnacja
- lokalizacja
PIERWSZE MIESZKANIE – PODSUMOWANIE
Podsumowując, wybierając pierwsze mieszkanie należy skoncentrować się na tym, na jakim etapie życia jesteśmy i co, naprawdę, jest nam potrzebne?
Nie dajcie się nakłaniać na nowy blok, jeśli w starszym budownictwie znaleźliście nieruchomość spełniającą Wasze kryteria. A już szczególnie, nie dajcie się namówić na kupno mieszkania większego, niż potrzebujecie! Kwestię wielkości nieruchomości poruszę w kolejnej publikacji.
Oczywiście wpis ten opieram na swoim doświadczeniu w branży oraz autopsji. Mam świadomość, że pośród Was znajdują się osoby, które stać na zakup 80 metrowego, pierwszego mieszkania. Jak również rodziny, które muszą zadowolić się kawalerką. Pamiętajcie, że wszystko zależy od naszej zasobności portfela oraz potrzeb. Nigdy nie płaćcie za coś, czego nie potrzebujecie.
Ponadto, jeśli nie jesteście typowi, np. jesteście freelancerami, podróżnikami, te ogólne porady, nie będą spełniały wszystkich Waszych oczekiwań. Dlatego tak bardzo podkreślam rolę potrzeb.
Powyższa analiza oparta jest na statystykach z mojej pracy i na prywatnym doświadczeniu. Przez kilka lat mieszkałam w wynajmowanej kawalerce. Następnie żyłam w kupionej kawalerce. Kiedy przeprowadziłam się do Wrocławia, także wynajęłam kawalerkę.
Natomiast po powrocie do Łodzi, swoje jednopokojowe mieszkanie wynajęłam, a dla siebie szukałam już dwupokojowego mieszkania. Dlaczego? Chciałam podnieść standard życia i wiedziałam, że będzie to inwestycja. Wybrałam więc idealną, z uwagi na lokalizację, nieruchomość dla studentów.
Jeśli macie pytania lub pomysły na kolejne tematy w cyklu, podzielcie się nimi w komentarzu.
Wpis okazał się pomocny? Udostępniajcie!