Jak wszystkie nowości na rynku, tak i dom szkieletowy generuje fakty i mity wokół swojej technologii. Bezwzględnie najwięcej kontrowersji budzi wentylacja domu szkieletowego. Pytaliście, dlaczego nie rekuperacja? Jaki wentylator zastosować jeśli nie rekuperację?
WENTYLACJA DOMU SZKIELETOWEGO
Nasz dom jest nie tylko szkieletowy, ale przede wszystkim energooszczędny. Wyraźnie widać ten aspekt już na etapie wznoszenia konstrukcji.
Zamiast tradycyjnego fundamentu dom wznoszony jest na płycie fundamentowej. Konstrukcja to gotowe elementy, szczególnie spektakularny moment budowy 🙂
Co jeszcze wpływa na energooszczędność? Np. montaż okien (na ciepło). Te wszystkie zabiegi dają nam wysoką energooszczędność domu, a tym samym- niskie rachunki za ogrzewanie. Ogrzewanie elektryczne domu wynosi tylko 1250zł w skali roku!
Jednak przy tak rewelacyjnych parametrach powstaje pytanie o wilgotność w domu i my faktycznie, zmagaliśmy się z nadmierną. Jak wygląda wentylacja domu szkieletowego?
WENTYLACJA DOMU SZKIELETOWEGO- GRAWITACYJNA, MECHANICZNA (WENTYLATOR), REKUPERACJA (SYSTEM)
Na początku korzystaliśmy wyłącznie z grawitacyjnej wentylacji. Jednakże nie da się ukryć, już podczas pierwszej jesieni i zimy dało się zauważyć problem.
Podczas, gdy latem, wietrząc budynek znacznie, kompletnie nie zmagaliśmy się z problemem wilgoci, tak już w październiku, gdy okna otwiera się rzadziej, pranie suszy w domu, na okna skraplała się.
Problem w czasie narastał. Oczywiście poza wietrzeniem pomieszczeniem, w kuchni oraz łazience używaliśmy wiatraka, okapu. Mimo tego, codziennie rano musiałam wycierać okna (na dole) z wody.
Poza wymienionymi w tytule nagłówka rozwiązaniami, są jeszcze napowietrzniki okien. My jednak nie korzystaliśmy z tego rozwiązania.
Wentylacja domu szkieletowego- mechaniczna- wentylator. To drugie rozwiązanie, które aktualnie testujemy. Pierwszy wiatrak nie sprawdził się z uwagi na nieodpowiednie parametry oraz poziom hałasu jaki wytwarzał.
Teraz testujemy kolejny, szczegóły poniżej, który uporał się z problemem wilgoci.
W tym miejscu wyjaśnię także, dlaczego nie skorzystaliśmy z takiego rozwiązania jakim jest rekuperacja. A były to mianowicie koszty. Na dzień budowy (2017 rok) było to około. 15.000zł, zaś dzisiaj wycena to ponad 20.000zł! Przy naszym niewielkim domu, było to znaczne podniesienie wyceny.
WENTYLACJA DOMU SZKIELETOWEGO- PROBLEM WILGOCI
Nadmierna wilgoć wynika de facto z najważniejszej cechy domu energooszczędnego- szczelności. Z uwagi na zastosowane systemy ociepleń , znikomą liczbę mostków termicznych, niewielką przepuszczalność ścian (pianka), wytworzona w budynku wilgoć, nie miała się, jak wydostować.
Mowa o normalnej eksploatacji, zamieszkiwaniu dwóch osób dorosłych i dziecka. Okazjonalne gotowanie, częste pranie (wówczas bez suszarki). Regularne korzystanie z łazienki. Sporadyczne przyjmowanie gości.
Chociaż bezwzględnie pamiętałam o codziennym wietrzeniu każdego pomieszczenia (poranne wietrzenie sypialni, wieczorne pozostałych pomieszczeń), w deszczowe dni, wilgotność w domu na stacji pogodowej wskazywała ponad 75%!
Jak się domyślacie, było to szczególnie nieprzyjemne, gdy temperatura zimą zaczęła spadać lub w nocy miał miejsce przymrozek.
Zaczęliśmy od podnoszenia temperatury, ale to także na niewiele się zdało. Następnie zainstalowana nam na strychu wentylator.
WENTYLACJA DOMU SZKIELETOWEGO- WENTYLATOR
Pierwszy wentylator spełniał swoją funkcję w skali 7/10, ale był dość głośny. W jaki sposób działa wentylacja z użyciem wentylatora?
- najniższe obroty są uruchomione non stop- także wiosną i latem
- wyższe obroty uruchamiane są za pomocą włącznika w kuchni (zamiast okapu), i w łazience
Nowy wentylator, który testujemy od czterech miesięcy jest kompletnie niesłyszalny na najniższych obrotach. W opcji wyższych obrotów- gotowanie, korzystanie z łazienki- słychać go tak, jak regularny okap, lub wiatrak łazienkowy.
Potencjometr urządzenia posiada kilka stopni, należy zweryfikować podczas użytkowania, który poziom jest dla nas dobry. Zależy to od wytwarzanej wilgoci, a więc:
- częstotliwości uchylania okien
- liczby osób w budynku
- gotowania
- prania
- suszenia (suszarka wytwarza mnóstwo wilgocie w procesie suszenia!)
- korzystania z łazienki
Aktualnie, marzec, wentylator mamy ustawiony na trzecim poziomie non stop plus, oczywiście, korzystamy z włącznika wyższych obrotów w kuchni i łazience.
Wilgotność utrzymuje się od 50-60%, czyli w zdrowym i bezpiecznym przedziale.
WENTYLACJA DOMU SZKIELETOWEGO- JAKI WENTYLATOR?
W tym miejscu pewnie chcielibyście zadać pytanie o zastosowany wentylator. W naszym domu został zainstalowany dokładnie ten model:
WENTYLACJA DOMU SZKIELETOWEGO- PODSUMOWANIE
Nie mamy doświadczenia z rekuperacją, ale każda z osób z otoczenia, która z niej korzysta jest bardzo zadowolona. Jeśli nie ograniczają Was koszty i możecie sobie na nią pozwolić, zapewne będzie to wskazane.
Dla nas, na dzień dzisiejszy wentylator spełnia swoją funkcję. Warto podkreślić, że jego cena to: , zaś używanie go tylko nieznacznie w skali roku podnosi koszty zużycia energii (w tym ogrzewania). Obliczone zostały na 300-400zł w skali całego roku.
Jestem ciekawa jakie Wy macie doświadczenie? Zechcecie podzielić się w komentarzu?