Wiosna to idealny moment by zaprojektować i wykonać oświetlenie ogrodu. Jakie słupki i spoty wybrać? Czy taką instalację możemy wykonać samodzielnie? Jak zmienia się przestrzeń zewnętrzna po oświetleniu?
W tym wpisie chcę pokazać Wam, jakie oświetlenie ogrodu wykonałam. Zupełnie samodzielnie! Jeśli stoicie przed takimi pracami w Waszych ogrodach, koniecznie czytajcie dalej!
OŚWIETLENIE OGRODU
Być może stoicie na początku drogi do stworzenia wyjątkowej atmosfery z użyciem światła w Waszym ogrodzie? Koniecznie zapoznajcie się z moimi wskazówkami i sprawdźcie, jak zaprojektować oświetlenie ogrodowe.
Dla mnie, kluczową kwestią były lampy ogrodowe z prostym montażem. Nie chciałam by oświetlenie ogrodu było skomplikowanym do wykonania projektem. Bardzo zależało mi także na możliwości zmian. To znaczy, nie chciałam zamontować oświetlenia, które jest na zawsze.
Dlatego wybrałam system Garden 24 Markslojd. To unikatowe rozwiązanie, które pozwoli Wam wykonać oświetlenie ogrodu:
- samodzielnie- nie potrzebujecie absolutnie pomocy elektryka! Wystarczy gniazdo/gniazda zewnętrzne i możecie rozpoczynać instalację
- mobilne- czyli możecie dowolnie zmieniać, konfigurować, łączyć, różne moduły oświetleniowe- miejsce spotu, słupka, czy wpustu, zmieniacie, kiedy chcecie
- nieograniczone- jeśli okaże się, że punktów jest za mało lub Wasz ogród się rozwija i z czasem chcecie dodać więcej modułów- nie ma problemu!
OŚWIETLENIE OGRODU SŁUPKI I SPOTY
Jakie oświetlenie ogrodu wykonałam? Zdecydowałam się na słupki i spoty. To dla mnie idealne rozwiązanie. Oba moduły posiadają haki, które można wbić w ziemię i dowolnie zmieniać ich lokalizację.
Bardzo zależało mi na takim rozwiązaniu, które będzie można zmieniać, zwiększać wraz z rozrastaniem się ogrodu. Nie satysfakcjonują mnie lampy zewnętrzne zamontowane na stałe. Dodatkowo, sama nie mogę ich wymienić.
System Garden 24 to świetny patent dla każdego, kto chce bez pomocy elektryka tworzyć oświetlenie ogrodu. Słupki, spoty i wszystkie pozostałe elementy, jak np.:
- transfomatory
- kable przedłużające
- rozdzielacze
- czujniki zmierzchu
- sensory ruchu
Łączycie ze sobą na klik i gotowe! Nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności. To bardzo wygodne i w każdej chwili możecie wypiąć lub dodać następny element.
OŚWIETLENIE OGRODU- PODJAZD
Myśląc o oświetleniu ogrodu zależało mi na kilku aspektach. Jednym z podstawowych było doświetlenie podjazdu. W tej części jedynym światłem są dwa punkty na elewacji, które zdecydowanie nie zapewniały komfortu korzystanie z pojazdu.
Bardzo zależało mi także na tym, by oświetlenie w tym miejscu uruchamiało się sensorem ruchu. Jest to tył domu, miejsce z którego korzysta się wyłącznie wchodząc do budynku gospodarczego lub parkując samochód. Nie potrzebowałam tutaj lamp palących się przez całą noc, czy nawet kilka godzin.
Wybrałam więc słupki, o mocy 6W, uruchamiane sensorem ruchu. Świetne rozwiązanie. Jeśli po zmroku wjeżdżam autem na posesję, oświetlenie uruchamia się automatycznie. Podobnie w przypadku przejścia do drewnianego budynku gospodarczego.
OŚWIETLENIE OGRODU- FURTKA I WEJŚCIE
W przypadku tej części nieruchomości także cierpiałam na deficyt światła. Dwa punkty przy drzwiach nie doświetlały tej części nieruchomości dostatecznie.
Dlatego zdecydowałam się na dwa słupki (dokładnie takie same, jak przy podjeździe) po obu stronach furtki, symetrycznie. Oraz spoty, które wybrałam także do doświetlenia wzrastającego żywopłotu wzdłuż ogrodzenia.
W tej części działki i pozostałych (poza podjazdem), oświetlenie uruchamia się automatycznie po zmierzchu. Mogę dowolnie konfigurować czas, w którym działa od 1 godziny do 24 godzin.
OŚWIETLENIE OGRODU- OGRODZENIE I RABATY
Wzdłuż ogrodzenia nieruchomości wzrasta żywopłot. W poprzednich sezonach zauważyłam, że przydałyby się tutaj punkty, umożliwiające doświetlenie ogrodu w części odsuniętej od tarasu.
Zależało mi na tym aby były to lampki, które będą mogła przestawiać i obracać. Takie właśnie są spoty. Teraz, przed czasem zazielenienia się drzew, podświetlają tuje, choinki i krzewy.
Gdy na działce pojawią się piękne korony drzew, to w nie skieruję ruchome głowice spotów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogę modyfikować atmosferę, którą tworzy światło w ogrodzie.
To jedna z największych zalet systemu Garden 24 Markslojd, bo pozwala na zmiany. Bez żadnej pracy, fachowców i wysiłku. Przyznajcie, że to wyjątkowe rozwiązanie?
OŚWIETLENIE OGRODU – PODSUMOWANIE
Jestem bardzo zadowolona z osiągniętego efektu. Każda część działki zyskała mnóstwo uroku, gdy po zachodzie słońca lampy i spoty Markslojd, doświetlają je w różny sposób.
Girlandy na taras i pozostałe elementy, tworzą kompletne oświetlenie ogrodu, o jakim marzyłam. Jest piękne, funkcjonalne i bardzo wysokiej jakości. System Garden 24 spełnia także wszelkie standardy bezpieczeństwa.
Będzie cieszył oczy długie lata, po każdym zachodzie słońca, także zimą. Mam nadzieję, że oświetlenie ogrodu, które zrobiłam się Wam podoba i że zostaliście zainspirowani do działania.
Za pomoc w publikacji dziękuję marce Markslojd.