Z uwagi na zmieniający się klimat, coraz częściej dokuczają nam susze. Świetnym rozwiązaniem będzie zbiornik na deszczówkę. Zastanawiacie się ile kosztuje gotowy zestaw? Nie chcecie przepłacić? Koniecznie czytajcie dalej!
ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ
Muszę przyznać, ze wstydem, iż dotychczas w ogóle nie brałam pod uwagę zbiorników na deszczówkę. Lekkomyślnie podchodziłam do tematu zbierania deszczówki w ogóle. Oszczędzanie wody praktykowałam od kilku lat, ale w domu (wcześniej w mieszkaniu). Kompletnie umniejszyłam wagę zbierania wody deszczowej.
W trakcie prac brukarskich, bezspornie najdroższych ze wszystkich na działce, zabrakło nam środków na wykonanie tzw. rozsączkowania. I dobrze się stało! Dzięki temu mogę w tym roku podłączyć cztery zbiorniki na deszczówkę.
Najprostszy zbiornik na wodę pamiętam z dzieciństwa. Jeden wisiał u dziadka na garażu- ciężki, na metalowej konstrukcji, zbierał wodę z gospodarczego budynku. Dodatkowo przy grządkach była ustawiona metalowa beczka i balia. Ot, po prostu!
Dzisiaj szukamy nieco bardziej estetycznych rozwiązań, a przynajmniej funkcjonalnych i ładnych. Takie właśnie zbiorniki na deszczówkę podpatrzyłam u naszych sąsiadów i podzielę się z Wami kosztami takiego zestawu.
ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ-
Z CZEGO SKŁADA SIĘ PEŁEN ZESTAW?
Aby ułatwić pracę, podzielę się wiedzą zdobyta u sąsiadów i po research’u w sieci. Kompletny zestaw do zbierania wody deszczowej składa się z:
- zbiornik z pokrywą (do wyboru macie różne pojemności i warianty estetyczne), ja wybrałam taki za 169zł z marketu budowlanego, znajdziecie go pod hasłem „zbiornik na deszczówkę RAINCAN” * edit dzisiaj kosztuje już 199zł !
-> ma 210 litrów pojemności, spokojnie podlejecie nim kilka rabat, ale o tym w kolejnych poście
-> wysokość 93cm, głębokość 65cm *tutaj producent ma na myśli średnicę (u góry, beczka zwęża się ku dołowi), na dole średnica beczki ma 50cm.
-> jest wykonany z polipropylenu, czyli odporny na mróz - kranik do zbiornika, czarny, z tworzywa, znajdziecie za 15,95zł, pod nazwą „kranik do beczek 19mm”, pozwoli Wam nalewać wodę do konewki lub podłączyć szybko-złączkę 3/4″ (a do niej możecie podłączyć pompę, węża ogrodowego, itp)
- podstawa pod zbiornik, która pozwoli unieść Wam beczkę wyżej i zapewnić komfortowe użytkowanie konewki, cena to około 39,93 zł, znajdziecie ją pod hasłem „podstawa zbiornika basecan”, i jak mówi producent jest ona uniwersalna. Możecie uznać ten element za opcjonalny, bo bez podstawki zbiornik zachowuje swoją funkcję, ale trudniej jest dostać się do niego z konewką i schylamy się mocniej
- łapacz do deszczówki, który znajdziecie także pod hasłami: kolektor rynnowy, zbieracz wody deszczowej. To element, który pozwoli Wam podpiąć beczkę do rynny- o tej czynności w kolejnej publikacji. UWAGA! Zestaw ten powinien kosztować 59,99zł! A ja widziałam identyczny w cenach po 149zł i ponad 200zł. Nie dajcie się oszukać, zestawy te nie różnią się niczym! W środku znajdziecie elastyczny wąż o szerokim przekroju z dwoma silikonowymi i sztywnymi końcówkami oraz otwornicę, którą podpinacie do wiertarki
ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ- ILE KOSZTUJE KOMPLETNY ZESTAW?
Z powyższych wyliczeń i zaokrągleniu wynika, iż kompletny zestaw: zbiornik z pokrywą, podstawką, kranikiem i elementem łączenia (zbiornik-rynna), kupicie za 285zł.
Ciekawostką jest fakt, iż są firmy, które kupują te zestawy w marketach budowlanych, a następnie wystawiają na swoich nowych stronach po 800zł w górę. To oczywiście zgodne z prawem, ale jeśli nie chcecie przepłacać już wiecie, ile powinniście zapłacić za taki zbiornik na deszczówkę.
Jeśli wpis okazał się pomocny, będzie mi bardzo miło, jeśli się nim podzielicie!