Zastanawiacie się, jak rośnie ogród? Od czego zaczęliśmy i jak wygląda działa po dwóch latach? Przed nami wciąż mnóstwo pracy, ale bezspornie kamienisto-piaszczysty ugór udało nam się zamienić w zieloną ostoją. Chcecie zobaczyć, jak rośnie ogród? Czytajcie dalej!
JAK ROŚNIE OGRÓD?
Tutaj pojawi się oksymoron, bo najkrócej da się odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem- długo! Wszyscy, którzy mają ogrody, czy te zastane, czy tworzone od zera, jak my, wiedzą, że czas, liczony w latach to jedyny sprzymierzeńca. Ale czy tylko?
Winna jestem Wam jeszcze dwa tematy, z działki ogrodowej:
- Jak szybko stworzyć ogród?
- Tworzenie ogrodu od zera
I pojawią się wkrótce, bo dzisiaj chcę Was zachęcić, a nie zniechęcić. Tak, moim zdaniem, bezwzględnie, czas oraz wysokie koszty, potrafią skutecznie zmienić marzenie o ogrodzie w niedoścignione fantazje.
Na ogród składają się rośliny, które potrzebują czasu. Tak to skonstruowała matka natura. Ale żyjemy dzisiaj w kompletnie innych czasach. Szybkich, raptownych, spontanicznych. Często decyzja o posiadaniu domu nie jest wpisana w nasze bio od urodzenia, sporą część życia spędzamy w blokach i dopiero, na pewnym ekonomicznym, pro kreacyjnym etapie, decydujemy się na budowę domu i posiadanie działki-ogrodu.
To właśnie dla tej części z Was dedykowane są te publikacje. Każdy, kto posiada ogród, szczególnie wieloletni, kto zjadł zęby na tworzeniu swojego zielonego azylu, ma już tego przeciwnika w rubryce pokonani.
Doświadczony ogrodnik, o czym pisałam we wpisie o rabatach, z pewnością boryka z kolejnym rywalem- miejscem. Natomiast każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z działką, ma pewne marzenia i wizje, i albo musi uzbroić się w cierpliwość, albo w potężne środki finansowe. A najlepiej w jedno i drugie.
JAK ROŚNIE OGRÓD- DRZEWA
Przekornie zacznę od drzew, dużych drzew, chociaż te zasadziliśmy na szarym końcu tworzenia naszej działki. Czy tylko aspekt ekonomiczny przeważył? Zastanawialiście się kiedyś, ile kosztują duże drzewa? To wydatek kilku tysięcy złotych, ale dzisiaj wiem, że poczyniony zbyt późno.
Sporo opowiadam o tym, w odcinku o dużych drzewach na naszym youtube.
Wyciągnijcie lekcję z naszego błędu i sadźcie duże drzewa niezwłocznie. Jeśli na Waszej działce znajduje się już budynek mieszkalny, bruk, ogrodzenia, kupujcie duże drzewa.
To drzewa rosną relatywnie najwolniej w ogrodzie i oczekiwania na wzrost ich koron, dających cień nam, czy trawie, to długi proces.
My, jesienią 2019 roku, wybraliśmy duże drzewa i do czerwca bieżącego roku czekaliśmy na ich przyjęcie się. To także szumne sformułowanie, bo raczej weryfikacje tego, czy żyją. Sama diagnoza tego, czy drzewo się dobrze ukorzeniło i ma się dobrze na naszej ziemi następuje po latach. Ha! Mówiłam .. CIERPLIWOŚĆ!
Nie zwlekajcie. Oczywiście weźcie pod uwagę kilka czynników:
- planowanie zagospodarowanie terenu
- obiekty dużej architektury ogrodowej
- bliskość ogrodzenia
- odstępy roślin między sobą
- warunki klimatyczne (silne wiatry, susze, itp)
Drzewa dają nam najwięcej, rosną najdłużej, więc racjonalne wydaje się wskazanie ich jako pierwszych nasadzeń w ogrodzie.
Możecie jednak wybrać naszą drogę i z uwagi na koszty, weryfikację potrzeb w trakcie korzystania z nieruchomości, zupełnie inaczej zacząć tworzenie swojego ogrodu. I duże drzewa sadzić na sam koniec:)
JAK ROŚNIE OGRÓD- ŻYWOPŁOT
Żywopłot pełni kilka funkcji:
- osłona przed ulicą, sąsiadami
- zacienienie części działki w miejscu żywopłotu
- tworzy tło dla rabat
Jak widzicie, wbrew pozorom i nazwie, to nie tylko coś co ma zadanie zasłonić płot. W stosunku do dużych drzew, na których wzrost trzeba poczekać, żywopłot rośnie relatywnie szybko.
Szczególnie szybko rośnie odmiana tui Brabantia, ale to specyficzne iglaki, które nie tworzą litego żywopłotu w przyszłości. Nieco dłużej rośnie tuja Smaragd. Jak szybko rośnie? To zależy przede wszystkim od dokarmiania. Jaki nawóz do tui wybrać aby szybko rosły? Odpowiadałam już na to pytanie.
JAK ROŚNIE OGRÓD- KRZEWY, KWIATY I TRAWY OZDOBNE
Tutaj mamy już do czynienia z mnóstwem czynników. Są krzewy, jak cis, które rosną spektakularnie, i dwa, czy trzy przycinania w sezonie już mnie nie dziwią.
A dla kontrastu, cyprysik nutkajski, przyrasta znacznie wolniej i jedno, mocne cięcie na wiosnę utrzymuje go w pięknej krasie przez cały sezon.
Rododendrony, które również mam w ogrodzie, również śmiało przyrastają. Dlatego pamiętajcie o zachowaniu pomiędzy nimi odstępów.
Hortensja rośnie powoli, ale musi być słusznie przycinana na początku sezonu. Podobnie zresztą, jak trawy ozdobne.
Przycięte blisko gruntu w kwietniu, z początkiem lipca są już kolosalnych rozmiarów i będą cieszyć oko przez resztę wakacji.
Do najbardziej spektakularnych przyrostów zaliczyć można wszelkie pnącza. Ja w tym roku posadziłam clematisy (powojniki) i ich przyrost robi gigantyczne wrażenie!
JAK ROŚNIE OGRÓD- PODSUMOWANIE
Na stworzenie ogrodu i jego efekt- pewnie nigdy do końca nie finalny, trzeba poczekać. Natomiast nie warto z marszu sadzić rośliny, na roślinie, bo nie dajemy im wówczas przestrzeni do rozrastania się i kusimy o choroby, czy konieczność wycinania.
Dajcie sobie czas, ale byłoby świetnie, gdyby od początku na Wasz ogród był jakiś pomysł. Co gdzie ma się pojawić, i nie mam tutaj na myśli wyłącznie roślin.
Jeśli możecie, zdecydowanie skorzystajcie z architekta krajobrazu. Alternatywą jest kompaktowa usługa, która zawiera taki projekt, doradztwo i wykonanie- jak w naszym przypadku.
Co zrobiłabym dzisiaj inaczej, wiedząc, jak długo rośnie ogród? Zdecydowanie, już przy kładzeniu trawy z rolki doinwestowałabym w duże drzewa.
Macie pytania? Chcecie podzielić się swoim doświadczeniem? Piszcie w komentarzu.