Surowy klimat i designerskie rozwiązania, inspirowane fabrycznymi halami, stały się tym, do czego dążą najmodniejsi projektanci wnętrz. Jak wprowadzić do małego lokum wrażenie ogromnej przestrzeni i postindustrialnego nastroju? Jest na to kilka ciekawych sposobów!
Skąd wywodzi się styl loftowy?
Kryzys lat 60. w Stanach Zjednoczonych przyniósł nieoczekiwane taktyki w aranżacji mieszkań. To, co kiedyś było koniecznością, dziś stanowi źródło inspiracji dla nowoczesnych wnętrz. Lofty to przestrzenie w opuszczonych halach, fabrykach, a także pustostany, w których ludzie w kryzysie bezdomności znaleźli schronienie i przekształcili na przestrzeń mieszkalną.
Ogromne pomieszczenia z niewielką liczbą mebli, wielkie okna, dające dużo światła i wysokie sufity to charakterystyczne cechy tej stylistyki. Jak zrobić mieszkanie w stylu loft? Na szczęście nie musisz porzucać swojego ciepłego domu w poszukiwaniu opuszczonej fabryki. Jest wiele chwytów i rozwiązań, które sprawią, że przeniesiesz postindustrialną atmosferę do swojego małego mieszkania w stylu loft.
Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?
Co to znaczy mieszkanie w stylu loft? Najbardziej charakterystyczny element stanowią ogromne przestrzenie. W związku z tym, jeśli masz taką możliwość, możesz złączyć mniejsze pokoje w większe pomieszczenie. Salon z otwartą kuchnią lub duży pokój z aneksem biurowym i relaksacyjnym to rozwiązania, które spokojnie można wprowadzić do małego mieszkania w stylu loft. Zanim zaczniesz wyburzać ściany, sprawdź dokładnie, których ścian działowych można się bezpiecznie pozbyć. Wtedy rozpocznij metamorfozę!
Redefinicja tego, co społecznie uznawane za piękne
Efekt zamierzonego niewykończenia można uzyskać poprzez wyeksponowanie przewodów i kabli (tylko należy pamiętać, żeby je odpowiednio zabezpieczyć), ukazanie rur na suficie i ścianach. Nawet przewody wentylacyjne i elektryczne gniazdka mogą stać się designerską dekoracją. Warto wprowadzić do wnętrza klimatyczne konstrukcyjne rozwiązania. Stolik z opony i betonowe instalacje artystyczne, inspirowane placem budowy, dodadzą nowoczesnego szyku i nuty awangardy. Nie bój się eksperymentować. Mieszkanie w stylu loftowym ma w końcu nadawać nowe oblicze temu, co społecznie przez długi czas było uznawane za brzydkie. Industrialny szyk to prawdziwa wnętrzarska rewolucja!
Biel zestawiona z ceglanymi kolorami
Mieszkanie w stylu loft kojarzy się z wszechogarniającą bielą, która optycznie powiększa pomieszczenie. Nic dziwnego, że kolor ten jest nieodłącznym elementem wnętrz stylizowanych na postindustrialne. Można umiejscowić gdzieniegdzie miedziane dodatki. Dodadzą one uroku, ale wszystko zostanie wciąż zachowane w minimalistycznym guście. Dzięki temu dodasz odrobinę przytulności i przełamiesz rażącą w oczy biel. Ceglane aranżacje ocieplą pokój, a przy tym wciąż będą emanować surowością. Czarne wykończenia idealnie wpasują się do klimatu loftu.
Jakie minimalistyczne meble będą odpowiednie?
Postindustrialny styl stawia na trwałość i biurową elegancję. Tutaj nie musisz upychać w każdy kąt mebli. Otwórz się na pustą przestrzeń, która doda nowoczesnego standardu. Wybieraj praktyczne meble z naturalnego drewna, wykończone czarnymi elementami. Proste stylowe wzornictwo będzie dekorować wnętrze, które poza atmosferą postindustrialną, ma również stanowić przytulny kąt. Ciekawym elementem mogą okazać się metalowe półki. Ceglany kominek idealnie wpasowuje się w klimat mieszkania w stylu loftowym. Będzie on ładnie kontrastował z surową bielą. Ponadto wesoły ogień idealnie ociepli wnętrze.
Estetyka loftu stawia na ukazanie surowości i staroci w centrum, dlatego jeśli masz jakieś ciekawe meble po dziadkach, to zastanów się nad ich odnowieniem. Specjalnie postarzane stoliki, kanapa, przywołująca na myśl warsztat, te elementy mogą zawitać w Twoim domu. Tylko zachowaj umiar, w końcu minimalizm to naczelna zasada.
Bez czego prawdziwy loft się nie obejdzie?
Poza kolorystyką, stawiającą na biel, warto rozważyć, jakie oświetlenie będzie najlepsze dla Twojej przestrzeni. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać nieco surowego charakteru prosto z fabryki, trzeba postawić na naturalne światło. Jeśli masz duże okna, to świetnie. Jeśli nie, nie lękaj się, coś na to zaradzimy.
Zamiast ciężkich zasłon, zdecyduj się na nowoczesne rolety. Nie zasłaniaj okien żadnymi firankami i dekoracjami. Sztuczne oświetlenie może wprowadzić designerski klimat do mieszkania. Lampki zwisające ze specjalnie zamontowanej przy suficie belki odmienią Twoje wnętrze. Minimalistyczne podświetlane elementy również będą wzbudzać podziw.
Jak uzyskać efekt loftu – podsumowanie
Pamiętaj, żeby nie przesadzić. Chcesz, żeby Twoje lokum miało surowy klimat, ale nie przemieniaj go w prawdziwy pustostan. Przełam czymś rażącą biel i postindustrialne rozwiązania. Odrobina kominkowej cegły lub miły miękki kocyk tylko dodadzą uroku Twojemu wnętrzu! Nowoczesny loft to nie tylko minimalizm i designerski szyk, ale też komfort użytkowania!