Zastanawiasz się, jak praktycznie zaaranżować swoje mieszkanie? Oto kilka propozycji, które na pewno się przydadzą. Nie daj się zmylić pozorom – choć niewielkie i na pierwszy rzut oka niepozorne, te małe meble mają do zaoferowania całkiem sporo różnych zastosowań i funkcji.
Małe meble o wielu zastosowaniach – idealne do małych mieszkań
Jeśli metraż twojego mieszkania pozostawia sporo do życzenia, warto przede wszystkim postawić na takie rozwiązania, które łączą w sobie aż kilka różnych funkcji. Dzięki temu zaoszczędzisz nieco powierzchni, a co za tym idzie – twoje nieduże mieszkanie optycznie może się wydawać nawet nieco większe, niż w rzeczywistości jest. Planując aranżację małego mieszkania, warto też nie myśleć stereotypowo i przełamywać utarte schematy.
Dobra rada: nie sugeruj się nazwą mebla. To, że jego nazwa wskazuje na wykorzystanie np. w salonie, nie oznacza, że nie poradzi on sobie również gdzie indziej, np. w sypialni. Meble wielofunkcyjne, zwłaszcza te o niedużych rozmiarach, to strzał w dziesiątkę we wszystkich niedużych mieszkaniach. Które meble szczególnie warto wykorzystać w ich aranżacji? Oto nasi faworyci.
Stolik pomocniczy do salonu – jak jeszcze można go wykorzystać?
Poza stolikami kawowymi, ustawionymi naprzeciw sofy lub dłuższej części narożnika, coraz częściej decydujemy się również na wykorzystanie stolika pomocniczego. Ustawiamy go najczęściej przy jednym z końców sofy lub narożnika, bądź przy fotelu. Dzięki niemu osoby siedzące na miejscach najbardziej oddalonych od stolika kawowego mają również do dyspozycji blat, na który mogą swobodnie odłożyć filiżankę, bez konieczności unoszenia się z siedziska i sięgania do oddalonego stolika kawowego.
To jednak nie jedyne możliwe zastosowanie stolika pomocniczego do salonu – z równym sukcesem poradzi sobie również jako stolik nocny w sypialni. Jeśli jednak zdecydujesz się na takie jego wykorzystanie, pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu wysokości do łóżka – blat powinien znajdować się na wysokości zbliżonej do górnej krawędzi materaca (różnica poziomów nie powinna wynosić więcej niż 5 cm).
Szafka nocna do sypialni? Nie tylko…
Kolejny praktyczny mebel w niedużym rozmiarze, który można wykorzystać również w innym charakterze niż ten wskazywany przez nazwę, to szafka nocna. W jakiej roli może jeszcze sprawdzić się ten mebel? Szafka nocna może okazać się całkiem sensowną alternatywą dla wspominanego powyżej stolika pomocniczego do salonu. W tym wypadku jednak również należałoby zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość – blat szafki powinien znajdować się na wysokości zbliżonej do podłokietników mebla wypoczynkowego, przy którym szafka zostanie ustawiona.
A jeśli mebel nie posiada podłokietników? Wówczas za punkt odniesienia powinno posłużyć siedzisko – szafka nocna pełniąca rolę stolika pomocniczego w salonie powinna posiadać blat znajdujący się ok. 20 cm powyżej siedziska. To jednak nie jedyna funkcja, którą szafka nocna może spełniać w mieszkaniu – świetnie sprawdzi się również jako kontenerek podbiurkowy w pokoju ucznia lub domowym biurze.
Półki i regały wiszące – dobry sposób na to, aby zaoszczędzić całkiem sporo powierzchni
Jeśli twoje mieszkanie jest nieduże i zależy ci na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni, strzałem w dziesiątkę okażą się zarówno zwykłe półki, jak i nieco większe od nich regały wiszące. Ich zaletą jest nie tylko to, że pozwolą zaoszczędzić sporo powierzchni mierzonej po podłodze, ale i to, że z powodzeniem można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia i pełnionej funkcji.
W salonie możesz je wykorzystać nie tylko jako alternatywę dla klasycznego regału na książki, ale i jako kwietniki oraz w celach ozdobnych, do wyeksponowania dekoracji lub ramek ze zdjęciami. W niedużej sypialni półka może okazać się całkiem praktycznym zamiennikiem dla stolika nocnego, z kolei w kuchni będzie to idealne miejsce do przechowywania słoiczków z przyprawami, pojemników z produktami sypkimi lub ulubionych kubków.
Jak wykorzystać pufy w mieszkaniu?
Pufy to kolejne meble, które w pełni zasługują na miano małych mebli o dużych możliwościach. Bo to nie tylko pufy do siedzenia, które posłużą za dodatkowe siedzisko w salonie, gdy na sofie lub narożniku zabraknie już miejsca, ale i bardzo wygodne podnóżki. Jak się okazuje, pufy mogą też zostać wykorzystane jako oryginalne alternatywy dla stolika kawowego lub stolików nocnych.
W tym wypadku musi jednak zostać spełniony pewien warunek: siedzisko nie może być zbyt miękkie, w przeciwnym wypadku trudno będzie bezpiecznie postawić na nim np. filiżankę z kawą. Dla dodania takiemu prowizorycznemu blatowi stabilności możesz na nim postawić masywną tacę z drewna lub metalu. I jeszcze jedna dobra rada: jeśli zdecydujesz się na zakup tych mebli, wybierz pufy ze schowkiem ukrytym pod siedziskiem – dzięki temu zyskasz również dodatkowe miejsce do przechowywania.
Konsola – niepozorny mebel o wielu twarzach
Ostatnia z naszych dzisiejszych propozycji to konsola – mebel, który nie bez powodu z sezonu na sezon cieszy się systematycznie rosnącą popularnością. Jak zaaranżować konsolę w mieszkaniu? Najczęściej da się ją chyba spotkać w salonach i pokojach dziennych, gdzie najchętniej wykorzystywana jest jako blat pod lampę stołową, kwietnik lub w celu wyeksponowania dekoracji i ulubionych bibelotów. Jednak ograniczanie wykorzystania tego mebla wyłącznie do aranżacji salonowych byłoby sporym marnotrawstwem – jego potencjał sięga znacznie dalej.
Konsola coraz częściej wykorzystywana jest również w sypialni, gdzie w duecie z zawieszonym nad jej blatem lustrem ściennym, pełni funkcję toaletki. To także świetna alternatywa dla klasycznego biurka. Jeśli przynajmniej od czasu do czasu zdarza ci się pracować zdalnie i zależy ci na stworzeniu namiastki domowego biura, które nie zajmie zbyt wiele miejsca, konsola jako biurko pod laptopa sprawdzi się idealnie. Ten mebel świetnie też poradzi sobie w przedpokoju, zwłaszcza jeśli zależy ci na stworzeniu nieco mniej szablonowego wystroju.