Sianie wapna na pole jest jednym z ważniejszych zabiegów, jakie powinien wykonać rolnik na polu. Ze względu na specyfikę gleb w Polsce i procesy wymywania wapnia z gleby wapnowanie staje się w dzisiejszych czasach niezastąpione.
Po co wysiewać wapno na pole?
Zanim przystąpi się do wysiewania na polu wapna albo jakiegokolwiek innego nawozu, należy wykonać badanie laboratoryjne gleby. Pozwoli ono ocenić, jakie niedobory składników mineralnych i jaki odczyn pH ma gleba. Jeżeli okaże się, że ziemia ma odczyn kwaśny, konieczne będzie jej wapnowanie.
Jeśli gleba jest zakwaszona, rośliny mają problem z prawidłowym wzrostem. Dodatkowo przy niedoborze wapnia nie są w stanie przyswajać z niej składników odżywczych. Zmniejsza się odporność roślin, stają się one bardziej podatne na choroby, szczególnie te grzybowe.
Jakie rodzaje wapna można wysiewać na polu?
W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć na polu i na jakiej szybkości działania nawozu zależy rolnikowi, można na polu wysiać:
- wapno tlenkowe
- wapno węglanowe
- wapno dolomitowe.
Wapno tlenkowe (CaO) charakteryzuje się najszybszym działaniem. Nazywa się je również wapnem palonym lub budowlanym. Działa ono błyskawicznie. Najlepiej stosować je na ciężkich glebach, a także na tych o bardzo niskim odczynie pH. Na lżejszych glebach używa się mniejszych dawek. Wapno tlenkowe nie nadaje się do nawożenia przed planowanym wysiewem ziarna lub sadzeniem roślin ze względu na silną reaktywność i właściwości żrące.
Wapno węglanowe (CaCO3) ma mniejszą reaktywność i jest bezpieczniejsze w stosowaniu. Występuje ono naturalnie w przyrodzie w takiej właśnie formie. Działa wolniej od wapna tlenkowego, ale ma większą skuteczność, gdy bierze się pod uwagę dłuższy okres stosowania. Wapno węglanowe poprawia pH gleby, ale jest bezpieczniejsze niż wapno tlenkowe. Można stosować je na glebach średnich i lżejszych, takich, które mają szybszą przyswajalność. Wapno tlenkowe mogłoby niekorzystnie wpłynąć na procesy wewnątrz takiej gleby, dlatego lepszym rozwiązaniem jest właśnie wapno węglanowe.
Wapno dolomitowe ma najniższą reaktywność. W połączeniu z glebą działa przez bardzo długi czas, ale też jego działanie jest bardzo wolne – przynosi efekty dopiero po kilku latach. Wapno dolomitowe nie jest dobrym wyborem, jeżeli chce się szybko poprawić pH gleby. Warto je jednak zastosować, aby utrzymać aktualny poziom pH w glebie.
Kiedy wysiewać wapno na pole?
Wapno na pole można wysiewać w dwóch okresach – albo wiosną, albo jesienią. Należy zwrócić uwagę na to, by wysiew wapna został przeprowadzony prawidłowo. W okresie wiosennym wapnowanie gleby powinno odbyć się minimum miesiąc przed planowanym wysiewem lub sadzeniem roślin na polu. Nie można też łączyć wapnowania gleby z innymi nawozami azotowymi czy siarkowymi. Konieczne będzie zachowanie odstępu pomiędzy wapnowaniem a innym rodzajem nawożenia.
Jeżeli wapnowanie gleby odbywa się jesienią, najlepiej jest je wykonać po zbiorze wszystkich plonów. Powinno być przeprowadzone w słoneczny i bezwietrzny dzień. Pozwoli to ograniczyć pylenie wapna, a co za tym idzie – jego straty podczas nawożenia.