Rezygnujesz z pływania w ogrodowym basenie w chłodniejsze dni? Niepotrzebnie! Sprawdź, jak pompa ciepła do basenu podniesie komfort twoich kąpieli! W tym artykule poznasz metodę na relaks w basenie nawet wtedy, kiedy za oknem jest pochmurno. A to wszystko w oszczędny i ekologiczny sposób!
Pompa ciepła — czyli niskie zużycie prądu i ciepła woda zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz
Pompa ciepła do basenu działa poprzez pobranie powietrza z otoczenia, a następnie ogrzanie nim wody w basenie. Do pracy wykorzystuje jedynie niewielkie ilości energii elektrycznej. Sprawia to, że ta metoda podgrzewania wody jest ekologiczna (dzięki temu, że opiera się głównie na pobieraniu ciepła z powietrza), a także nie generuje wysokich kosztów. W zależności od tego, jaką pompę wybierzesz, temperatura podgrzanej wody może wynosić od 24 do 30 stopni!
Pompa ciepła zadba o odpowiednią temperaturę wody w basenie za ciebie!
To urządzenie działa samodzielnie. Wyłącza się, kiedy woda osiągnie temperaturę, którą wybierzesz i uruchamia się ponownie, jeżeli stopnie spadną. Ogranicza to zużycie energii — pompa ciepła nie pracuje przez cały czas, więc nie zużywa niepotrzebnie prądu. Włącza się tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Ta funkcja ułatwi ci również korzystanie z basenu — nie musisz zastanawiać się, czy temperatura wody będzie wystarczająco wysoka po twoim powrocie z pracy. Możesz pływać zawsze, kiedy najdzie cię na to ochota, bez czekania na nagrzanie się basenu! Dodatkowo skorzystasz z niego przez większość miesięcy w ciągu roku. Używanie pompy jest możliwe, dopóki temperatura powietrza nie spadnie poniżej kilkunastu stopni.
Ochłoda w upalny dzień
W gorący dzień ustaw temperaturę wody w basenie na 25 stopni. To wartość, która zapewni ci ochłodę, bez nieprzyjemnego uczucia zimna. Poziom ciepła w basenie zmienisz za pomocą przycisku na pompie ciepła albo bezprzewodowo. Druga opcja jest możliwa dzięki pobraniu na telefon przeznaczonej do tego aplikacji.
Jak jeszcze bardziej ograniczyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
Ilość zużywanej energii przez pompę ciepła można jeszcze bardziej zminimalizować! Wystarczy, że w momentach, w których nie korzystasz z basenu, będziesz pamiętać o jego zakrywaniu. Użyj do tego folii albo zadaszenia. Dzięki temu zmniejszysz ilość ciepłej wody, która odparowuje ze zbiornika.
Warto również ustawić basen w miejscu, na które padają promienie słoneczne. Ogrzeją one dodatkowo wodę, co sprawi, że szybciej osiągnie ustawioną przez ciebie temperaturę, a pompa będzie mogła się wyłączyć.
Relaks po pracy czy trening na wzmocnienie serca?
W zasadzie to jedno nie wyklucza drugiego! W przydomowym basenie wypełnionym wodą o dogodnej dla ciebie temperaturze odpoczniesz po ciężkim dniu w pracy. Przygotuj wygodny dmuchany materac i ciekawą książkę (tylko ostrożnie, żeby nie wpadła do wody!).
Ogrzewany basen wykorzystasz również do treningu. Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania dobrej kondycji, a przede wszystkim ma działanie prozdrowotne. Poprawia humor (podczas sportu uwalniają się endorfiny), zapobiega też powstawaniu takich chorób jak nadciśnienie czy cukrzyca. Dodatkowo po ćwiczeniach poczujesz odprężenie i relaks.
Z ogrzewanym basenem we własnym ogródku ćwiczenia są prostsze — nie marnujesz czasu na dojazdy na siłownię ani nie wydajesz dodatkowych pieniędzy na karnet. W dodatku możesz ćwiczyć niezależnie od pogody. Z pompą ciepła woda będzie miała dogodną temperaturę nawet kiedy za oknem będzie pochmurno. To łatwy sposób na wprowadzenie większej ilości sportu do swojego życia!