Powierzchnia dachu pozostaje w częstym kontakcie z wodą opadową oraz pochodzącą z topniejącego śniegu. Cząstki wilgoci przenikają także z wnętrz użytkowanych pomieszczeń. W celu osiągnięcia trwałości budowa najwyższej przegrody budynku powinna umożliwiać efektywne odprowadzanie wilgoci poza połać.
Sprawne i bezpieczne odprowadzenie wody opadowej i pochodzącej z topniejącego śniegu z połaci wymaga zastosowania odpowiedniego systemu odwodnieniowego oraz elementów zabezpieczających warstwy dachu przed dostępem wilgoci. Mokre cząstki kumulujące się w przekroju dachu od strony poddasza powinny być odprowadzane poprzez materiał paroprzepuszczalny.
W jaki sposób ochronić warstwy dachu przed wpływem wilgoci?
Dach jest właściwie stale narażony na kontakt z wilgocią. Wierzchnia część szczytowej przegrody jest wyeksponowana na działanie opadów atmosferycznych. Wewnętrzne warstwy dachu stykają się natomiast z wilgocią pochodzącą z użytkowanych pomieszczeń poddasza oraz wychodzącą z drewna konstrukcyjnego.
Konstrukcja dachu powinna zapewniać ochronę poszczególnych warstw przed szkodliwym wpływem wilgoci. Górną powierzchnię połaci należy wykończyć pokryciem, które nie będzie podatne na wpływ mokrych cząstek i wody. Trzeba pamiętać, że na dachu występują newralgiczne miejsca, które wymagają zastosowania dedykowanych obróbek blacharskich, zapewniających właściwy kierunek spływu wody oraz chroniących przed jej wpływaniem pod pokrycie.
Typowe elementy opierzenia, które powinny znaleźć się na dachu, to m.in.: pas nadrynnowy, pas podrynnowy oraz kosz dachowy. Obróbki tego typu mają formę arkuszy blaszanych, które po przymocowaniu uniemożliwiają dostanie się wody między warstwy dachu.
Jakie elementy wyposażenia i akcesoria powinny zostać zamontowane na dachu?
Jak już wspomniano, podstawowe elementy obróbek blacharskich, które chronią warstwy dachu przed dostępem wody opadowej i pochodzącej z topniejącego śniegu, to pasy rynnowe oraz kosz dachowy. Pas nadrynnowy jest elementem mocowanym na dolnej części górnej powierzchni krokwi. Element ten jest wsunięty pod pokrycie, dzięki czemu chroni niżej położone warstwy przed dostępem wody. Pas podrynnowy mocuje się do deski czołowej instalowanej na czołowej części krokwi. Zabezpiecza samą deskę i konstrukcyjne belki przed zawilgoceniem. Kosz dachowy, jak sama nazwa wskazuje, jest mocowany na linii tworzącej kąt wklęsły na dachu.
Każdy dach skośny musi być zabezpieczony przed wilgocią pochodzącą z użytkowanych pomieszczeń poddasza i wychodzącą z drewna. Materiał, który zapewnia tego rodzaju ochronę, to wiatroizolacja. Warstwa ta może mieć formę folii lub membrany dachowej. Rodzaj produktu, który powinien zostać zastosowany w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od założonej funkcji poddasza. Wiatroizolacja umożliwia wyprowadzenie wilgoci nagromadzonej pomiędzy warstwami do otoczenia, a jednocześnie uniemożliwia przeniknięcie mokrych cząstek w kierunku do dolnej części warstw.