Mając do dyspozycji większą liczbę, pokoi można rozgraniczyć salon i pokój telewizyjny. Ten pierwszy służy wtedy typowo do przyjmowania gości, a drugi jest centrum rozrywki. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak urządzić pokój telewizyjny i na co należy zwrócić uwagę.
Rozpocznijcie od ważnej kwestii, a więc wykończenia ścian i podłóg
Na pewno pokój telewizyjny powinien być wykończony w taki sposób, by zapewniał odpowiedni poziom wyciszenia. Podczas gdy ściankę telewizyjną z wnęką można po prostu pomalować farbą, tak pozostałe ściany, które sąsiadują z innymi pomieszczeniami, warto dodatkowo wyciszyć. Jako materiały wyciszające wnętrze sprawdzają się choćby tapety winylowe, choć jeszcze lepsze właściwości w tym zakresie mają panele korkowe. Można oczywiście zdecydować się także na specjalne panele akustyczne, które stosowane są choćby w studiach nagraniowych.
Decydując się na farby do wnętrza, warto wybrać te, które mogą dobrze się prezentować przez dłuższy czas. Istotne znaczenie ma to, by w razie konieczności można było zmyć plamę ze ściany przy użyciu wody i bez konieczności jej odświeżania. Najlepsza farba do ścian zmywalna należy do klasy pierwszej, co oznacza, że jest odporna na szorowanie na mokro. Jeżeli szukasz farby plamoodpornej, to sprawdzi się akrylowa, ale i lateksowa. Z kolei dobrą wytrzymałość na szorowanie może mieć także farba ceramiczna.
Na podłogi wybierz taki materiał, który jest antypoślizgowy, a jednocześnie również zapewnia wyciszenie. Dobrze sprawdzą się panele winylowe.
Najważniejsze elementy pokoju telewizyjnego – jak go urządzić?
Ściana TV to najlepszy wybór do pokoju telewizyjnego. Zajmuje mało miejsca, bo poszczególne elementy są najczęściej podwieszane. Owszem, można w tym przypadku wybrać niską szafkę RTV stawianą na podłodze, ale wygodniejszy będzie montaż ścienny. Jest jedna istotna cecha ściany telewizyjnej, a mianowicie telewizor montowany jest na uchwycie montażowym i nie jest stawiany na szafce RTV. W ten sposób oszczędza się miejsce, które można wykorzystać do postawienia zestawu hi-fi czy elementów kina domowego. Na szafce RTV mogą stanąć także konsola do gier oraz dekoder. Obecnie często używamy tak wielu sprzętów i akcesoriów telewizyjnych, że stawianie telewizora na szafce jest po prostu mało praktyczne. Jeżeli chodzi o dobór mebli na ściankę TV, to sprawdzą się nowoczesne meble matowe lub wykonane na wysoki połysk, pozbawione frezowań czy uchwytów, otwierane w systemie push to open. Dzięki temu ścianka prezentuje się niezwykle nowocześnie i jednolicie.
Oczywiście w pokoju telewizyjnym nie może zabraknąć stylowego wypoczynku. Dobrze sprawdzi się narożnik, a jeśli pokój telewizyjny jest duży, to można pokusić się o połączenie dwóch narożników, sofy i narożnika albo wybranie dodatkowo foteli. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to najwyższy komfort w stylu hi-tech zapewnią te wyposażone w regulowane elektrycznie zagłówki i podnóżki. Dzięki temu można dopasować fotel do swoich potrzeb w czasie długiego seansu.
Urządzając pokój telewizyjny, nie zapomnijcie również o istotnym elemencie, jakim jest odpowiednio dopasowane oświetlenie. Sprawdzi się oczywiście oświetlenie LED. Decydując się na sufit podwieszany z oczkami LED czy też plafonem, można dodatkowo wyciszyć wnętrze, co sprawdza się, gdy pokój telewizyjny znajduje się na parterze domu z poddaszem użytkowym. Gdy nad owym pokojem znajdować się będzie sypialnia, takie rozwiązanie naprawdę może zapewnić większy komfort.
Nie bez znaczenia w pokoju telewizyjnym jest także odpowiedni poziom zaciemnienia, zatem należy wyposażyć okno w roletę, najlepiej zewnętrzną i sterowaną. W ten sposób można dodatkowo ograniczać nagrzewanie się pomieszczenia latem, a zimą zapobiegać ucieczce ciepła. Oczywiście dzięki dobrej rolecie zaciemniającej będzie można uzyskać kinowy efekt we wnętrzu. Alternatywą będą tu zasłony zaciemniające, które mogą zapewniać redukcję przepływu światła nawet o 80%.