Drzwi balkonowe to bardzo ważny element wyposażenia domu. Ich sprawne działanie jest niezbędne do korzystania z balkonu czy tarasu, dlatego od czasu do czasu należy zająć się ich regulacją. Jak to zrobić na własną rękę?
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe używane są raczej często. Otwieramy je, chcąc przewietrzyć wnętrze, spędzić czas na świeżym powietrzu z filiżanką kawy lub by powiesić na balkonie pranie. Nic dziwnego, że regularnie otwierane i zamykane drzwi powoduje, że zaczynają one opadać lub tracą szczelność. Na szczęście takie proste usterki można samodzielnie naprawić z pomocą narzędzi, które znajdą się w każdym domu.
Kiedy trzeba taką regulację wykonać? Zazwyczaj pierwsza regulacja drzwi balkonowych odbywa się w momencie ich zamontowania. Dokonuje jej zwykle profesjonalna firma, która trudni się montowaniem całej stolarki okiennej. Przeważnie tak zamontowane okna i drzwi działają bezawaryjnie co najmniej przez rok, ale w rzeczywistości może być różnie.
Musisz być gotowy na to, że prędzej czy później konieczność regulacji drzwi balkonowych się pojawi. Regulacja może być spowodowana opadaniem drzwi lub ich nieszczelnością i nie wynika z żadnych wad czy nieprawidłowego użytkowania drzwi – to po prostu naturalny proces i nie można zrobić nic, by temu przeciwdziałać.
Zazwyczaj konieczność regulacji ma miejsce, gdy konstrukcja przemieści się o milimetry. Niby niewiele, ale podczas użytkowania drzwi na pewno to odczujesz. Przygotuj się więc na regulację: my rekomendujemy wykonywanie jej zimą i latem – zimą przyleganie drzwi balkonowych musi być większe ze względu na konieczność zapewnienia możliwie największej szczelności, podczas gdy latem można pozwolić sobie na nieco więcej luzu i powietrza w pomieszczeniach.
Jak wyregulować drzwi balkonowe?
Pora przejść do konkretów. Wiemy już, dlaczego należy regulować drzwi balkonowe i jak często to robić. Teraz czas na instrukcję, tak abyś wiedział, co robić krok po kroku.
Zacznijmy od regulacji szczelności. Aby ją wykonać, przygotuj klucz V.SCH.ACP-S, a jeśli go nie posiadasz, możesz sięgnąć po kombinerki, ale wówczas musisz bardzo uważać, aby nie uszkodzić metalowych elementów.
Sama regulacja jest bardzo prosta: otwierasz drzwi na oścież, a następnie odnajdujesz trzy okrągłe zaczepy. Jeden na górze, drugi w połowie drzwi balkonowych i trzeci nieco niżej. Twoim zadaniem jest przekręcenie wybranego zaczepu za pomocą klucza lub kombinerek. Dzięki umieszczonym na zaczepach znacznikom będzie Ci łatwiej wybrać odpowiednie położenie. Zaczepy podczas montażu znajdują się w neutralnej pozycji. Przekręcenie ich o 90 stopni w prawo lub w lewo spowoduje, że drzwi balkonowe albo zostaną poluzowane, albo uszczelnione.
Kolejnym krokiem w regulacji drzwi jest ustawienie wysokości skrzydła. Jeśli zauważyłeś opór podczas otwierania lub zamykania drzwi, to znak, że nieco opadły i trzeba je podnieść. Aby to zrobić, wystarczy klucz imbusowy 4 mm.
Zacznij od uchylenia. Kiedy drzwi balkonowe znajdują się już w pozycji uchylnej, zdejmij nakładkę z dolnego zawiasu, a później włóż klucz do górnego otworu w zawiasie. To tam znajduje się śruba regulacyjna. Przekręć w prawo, by podnieść skrzydło lub w lewo, aby je obniżyć. Ruch nie może być duży – śrubę przekręć tylko o pół obrotu. Następnie sprawdź, czy udało się wyregulować skrzydło i spróbuj otworzyć i zamknąć drzwi. Jeśli nadal coś jest nie tak, próbuj dalej, aż skrzydło będzie działać płynnie.
Jak widzisz, drzwi balkonowe dość łatwo wyregulować i możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli jednak masz jakieś pytania czy wątpliwości, zgłoś się do sklepu Oknoplast, gdzie pracownicy chętnie pomogą.