Strych, czyli pomieszczenie na poddaszu, ze względu na dość sporadyczne użytkowanie, nie jest z reguły ocieplane. Szukając odpowiednich składanych schodów strychowych, warto więc kierować się przede wszystkim ich parametrami izolacyjnymi. A na co jeszcze trzeba zwracać uwagę na etapie doboru tego wyposażenia? Podpowiadamy w artykule.
Rodzaje schodów strychowych
Najlepszym rozwiązaniem konstrukcyjnym, które zapewnia swobodny dostęp do rzadko użytkowego poddasza, są składane schody strychowe. Wykonanie tradycyjnych schodów wiązałoby się z koniecznością wykonania prześwitu w stropie, przez które przenikałoby ciepło do nieogrzewanej przestrzeni. Schody strychowe eliminują ten problem i zapewniają ciągłość ocieplenia. Dodatkowo możliwość ich złożenia zapewnia też oszczędność miejsca i wygodę użytkowania. W zależności od konstrukcji, schody strychowe FAKRO dostępne są w następujących rodzajach:
- składane (segmentowe) z metalową lub drewnianą drabinką,
- nożycowe.
Zgodnie z oczekiwaniami dotyczącymi oszczędności energii cieplnej, można dobrać schody o standardowej lub podwyższonej izolacyjności termicznej. Te ostatnie doskonale sprawdzają się w budynkach energooszczędnych, a także pasywnych. W ofercie występują też schody specjalistyczne o wysokiej odporności ogniowej (nawet do 120 minut). Oprócz tego, w asortymencie FAKRO dostępnych jest wiele akcesoriów, takich jak np. stopki, dodatkowe stopnie, poręcze, klamki i wiele innych.
Najważniejsze zalety składanych schodów
Schody strychowe są bardzo praktyczne i komfortowe w obsłudze. Nic więc dziwnego, że stanowią najpopularniejszy rodzaj wyposażenia stosowanego na nieogrzewanych poddaszach. Wśród pozostałych istotnych zalet schodów składanych strychowych można wymienić m.in.:
- bezpieczeństwo użytkowania (antypoślizgowe stopnie, poręcz, stabilny mechanizm otwierania i składania),
- dobrą izolacyjność cieplną,
- stosunkowo niewielką wagę,
- estetykę wykończenia (wyposażenie w listwy wykończeniowe),
- prosty i szybki montaż.
Co więcej, w zależności od przeznaczenia i oczekiwań użytkowników istnieje możliwość doposażenia konstrukcji w dodatkowe elementy. Schody strychowe FAKRO są objęte 3-letnią gwarancją producenta.
Czym się kierować dobierając schody strychowe do domu?
Szukając schodów składanych do nieogrzewanego strychu, w pierwszej kolejności zaleca się sprawdzać parametry izolacyjne poszczególnych produktów. Dla domów ekologicznych zaleca się wybierać te o najniższych współczynnikach przenikania ciepła. Następnie trzeba określić, kto będzie korzystał z tego wyposażenia i dostosować mechanizm, wykonanie i opcjonalny osprzęt tak, aby użytkowanie schodów było jak najbardziej wygodne i bezpieczne. W dalszej kolejności należy zadbać o właściwe dopasowanie wymiarów schodów strychowych. W tym celu niezbędne są następujące wartości:
- wymiary otworu w stropie,
- maksymalna wysokość pomieszczenia.
Przy czym, długość drabinki można dopasować poprzez docięcie (odkręcenie) lub dokręcenie stopni. W dopasowaniu składanych schodów strychowych służą pomocą konsultanci firmy FAKRO. Doświadczeni specjaliści mogą również doradzić, który rodzaj produktu najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.
Jak montuje się schody strychowe?
Pierwszą czynnością na etapie montażu schodów składanych jest upewnienie się, że otwór w stropie jest zgodny z wymiarami handlowymi przypisanymi do danego rodzaju produktu (uwzględnia on tzw. luz montażowy). Dopiero po sprawdzeniu można przejść do właściwego montażu. Każdorazowo należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do kompletu. Mocowanie nieco różni się w zależności od konstrukcji budynku. Sufity podwieszane wymagają wcześniejszego wykonania specjalnej konstrukcji przenoszącej obciążenie na strop właściwy. Natomiast stropy wysokie – zastosowania nadstawek i dodatkowych stopni. Montażu schodów strychowych można dokonać samodzielnie, jednak w razie wystąpienia poważnych trudności najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.