Napięciowy ból głowy dotyka większość populacji. Lekarze zaliczają go do tzw. bóli pierwotnych o charakterze napadowym. Oznacza to, że pojawia się nagle i może być wywołany przez bardzo różne czynniki. Jest to schorzenie trudne do całkowitego wyleczenia, ale warto wiedzieć, jak postępować w przypadku wystąpienia objawów.
Jak odróżnić napięciowy ból głowy od innych dolegliwości?
Mimo postępu medycyny patogeneza niektórych dolegliwości nadal nie ostała sprecyzowana. Do tych właśnie schorzeń lekarze zaliczają napięciowy ból głowy. Co prawda coraz szerzej mówi się jego podłożu genetycznym, to nie można zlekceważyć również czynników predysponujących do wystąpienia napadu, które są bezpośrednio powiązane z prowadzonym przez nas stylem życia. Właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się stwierdzenia, że napięciowy ból głowy jest jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, które dotykają ludzi niezależnie od szerokości geograficznej. Charakterystyczne dla napięciowego bólu głowy jest to, że statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Mimo że ataki mogą powtarzać się z upływem lat, to jednak obserwuje się, że ich nasilenie zmniejsza się wraz z wiekiem.
Prowadzone na coraz szerszą skalę badania pozwoliły stwierdzić, że wystąpienie napadu jest wyraźnie powiązane z pobudzeniem nerwowym, np. na negatywne bodźce. Aktywatorami bólu mogą być więc bardzo silne emocje czy nawracające stany lękowe. Napięciowy ból głowy pojawia się w przebiegu depresji, ale także przy przewlekłym stresie, z którym nie umiemy sobie poradzić, nadmiernym przemęczeniu, szczególnie jeśli wywołują je niedobory snu. Wszystko to osłabia nie tylko psychikę, ale również kondycję fizyczną organizmu, który manifestuje negatywne zmiany, m.in. bólami o charakterze napadowym.
Ile trwają napady przy napięciowym bólu głowy?
Warto wiedzieć, że wyróżniamy rzadki, częsty i przewlekły napięciowy ból głowy. Każdą z tych przypadłości charakteryzuje czas trwania napadu i częstotliwość jego występowania.
Przy rzadkim napięciowym bólu głowy ataki pojawiają się około raz w miesiącu i trwają od 30 minut do nawet 7 dni. O częstym napięciowym bólu głowy mówi się, kiedy w ciągu roku odnotowujemy około 10 ataków bólowych, które trwają od 1 dnia aż do 14 dni. Znane są przypadki, kiedy dolegliwości dokuczają nawet do 3 miesięcy. Z kolei przewlekły napięciowy ból głowy to ból, na który pacjenci skarżą się niemal nieustannie. Napady powtarzają się do kilkunastu razy w trakcie miesiąca i trwają od kilku godzin do kilku dni lub występują nieprzerwanie.
Jak leczyć napięciowy ból głowy?
Napięciowy ból głowy jest bardzo trudny do całkowitego wyleczenia. Ważne jest zarówno doraźne łagodzenie objawów, jak i profilaktyka, dlatego duże znaczenie mają metody niefarmakologiczne. Osoby cierpiące na napadowe bóle głowy powinny unikać bodźców aktywujących ból, a szczególnie przewlekłego stresu. Poza lekami przeciwbólowymi, które dostępne są w aptece bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które można stosować doraźnie, warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, zbilansowaną dietę i unikanie używek. Wskazane są ćwiczenia, szczególnie te rozciągające i rozluźniające mięśnie, a w niektórych przypadkach konieczne będzie opanowanie technik radzenia sobie ze stresem. Dla niektórych pacjentów elementem terapii są również konsultacje z psychologiem. W trakcie samego napadu warto zrezygnować z wykonywanych czynności i odpocząć.