Budowa własnego domu jest marzeniem wielu Polaków. W pewnym momencie życia niemal każdy z nas chciałby mieć swoje miejsce na ziemi, z kawałkiem ogródka. Niestety, w ostatnim czasie wiele osób było zmuszonych zrezygnować z realizacji tego marzenia, ze względu na problemy z materiałami budowlanymi oraz problemami z kredytem na budowę domu. Rozwiązaniem dla nich stały się domy szkieletowe, które na przestrzeni lat zyskują w Polsce na popularności. Wciąż jednak rodzi się pytanie: czy to się opłaca? Jaki będzie koszt budowy domu szkieletowego w 2023 roku?
Ceny domów szkieletowych – czy dom kanadyjski się opłaca?
Ostatnie kilka lat porządnie dały w kość wszystkim inwestorom. Pandemia, zapaść gospodarcza, wojna na Ukrainie, galopująca inflacja i wzrost cen paliwa, materiałów budowlanych czy kosztów rozmaitych usług – to wszystko sprawiło, że oszczędności Polaków zaczęły się kruszyć, a ich zdolność kredytowa malała w oczach. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób zrezygnowało lub przesunęło w czasie decyzję o budowie własnego domu. Ci, którzy byli zdeterminowani, by zrealizować swój cel, często porzucali pomysł budowy tradycyjnego domu murowanego, dając szansę konstrukcjom szkieletowym.
W przeciwieństwie do tradycyjnych budynków, budowa domów szkieletowych nie jest tak mocno rozciągnięta w czasie. Postawienie domu murowanego trwa zwykle co najmniej kilka lat. Przy tak niepewnej sytuacji gospodarczej, gdy ceny materiałów budowlanych szybują z miesiąca na miesiąc, może łatwo okazać się, że budżet, który miał wystarczyć na wykończenie domu pod klucz skończy się na etapie stanu surowego.
Czas budowy domu szkieletowego, od momentu postawienia kamienia węgielnego do ukończenia inwestycji wynosi zaledwie trzy miesiące. Oznacza to, że podpisując umowę z wykonawcą znamy konkretną cenę i nie musimy obawiać się żadnych podwyżek czy dodatkowych kosztów. Dzięki temu koszty budowy domu szkieletowego są niezmienne i mając określony budżet mamy pewność, że uda nam się ukończyć inwestycję.
Dodatkowo, budynki szkieletowe cieszą się doskonałą termoizolacją. Konstrukcja błyskawicznie nagrzewa się i długo utrzymuje temperaturę, dzięki czemu dom jest bardziej energooszczędny. To wszystko sprawia, że zainteresowanie domami prefabrykowanymi z roku na rok rośnie.
Budowa domu szkieletowego 2023 – koszt i przykładowe wyliczenia
Koszt budowy domu szkieletowego w 2023 jest nieco wyższy niż w poprzednich latach. Podobnie jak inne branże, tak również w tym przypadku inflacja odcisnęła swoje piętno. Na szczęście wciąż okazuje się, że budowa domu kanadyjskiego może się opłacać. Cena postawienia niewielkiego domu jednorodzinnego może być porównywalna z kosztem zakupu mikroapartamentu lub kawalerki w dużym mieście.
Na wysokość ceny domu szkieletowego w 2023 wpływa między innymi wybrany przez nas projekt oraz wszelkie zmiany, które zostaną w nim wprowadzone. Oprócz tego liczy się również ilość powierzchni mieszkalnej i stopień skomplikowania bryły, liczba kondygnacji, a także okien czy kominów. Tańszy koszt budowy będzie w przypadku prostego, dwuspadowego dachu niż przy dachu cztero- lub jednospadowym. Na cenę wykończenia domu szkieletowego pod klucz będzie wpływać także ilość łazienek oraz powierzchnia kuchni. Drożej zapłacimy za budynek spełniający wymogi konstrukcji pasywnej, a także za dom z garażem. Ważny jest również poziom wykończenia – na tym etapie koszty nie różnią się zbytnio od domów murowanych, dlatego dobrze jest dokładnie przemyśleć, jakie materiały wykończeniowe jesteśmy w stanie uwzględnić w ramach naszego budżetu.
Cena samego projektu domu kanadyjskiego waha się od dwóch do czterech tysięcy złotych. Tańszy będzie gotowy projekt z niewielką ilością zmian niż ten robiony od początku na nasze zamówienie. Jeśli chodzi o koszt budowy domu szkieletowego w 2023 roku, w przypadku stanu surowego zamkniętego należy liczyć się z ceną od 1600 do 2300 zł za m2. Przy budynku w stanie deweloperskim jest to koszt rzędu 2600-2800 zł za m2 – warto jednak przy podpisaniu umowy sprawdzić, co dokładnie dany wykonawca oferuje w ramach tej definicji.
Najdroższą i jednocześnie najczęściej wybieraną przez inwestorów opcją jest zakup domu wykończonego pod klucz, który jest gotowy do zamieszkania. W tym przypadku ceny wahają się od 2400 do 3800 za m2, w zależności od rodzaju wykończenia.