Salon w nowoczesnym domu stanowi przestrzeń wielofunkcyjną. W praktyce bywa połączeniem kilku pomieszczeń — strefy wypoczynkowej, jadalni, części reprezentacyjnej, a nawet sypialni. Jeśli dysponujemy niezbyt dużym metrażem, może okazać się, że to właśnie tutaj musimy zmieścić większość posiadanych rzeczy. Czy możliwe jest stworzenie wnętrza, w którym przechowasz wszystko, a które przy tym będzie się dobrze prezentować? Okazuje się, że tak – w dodatku możliwości jest naprawdę dużo.
Komody
Praktyczne, ale i eleganckie komody to jedno z najpopularniejszych rozwiązań problemu przechowywania w salonie. Zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, a przy tym są bardzo pojemne. To doskonały sposób na przechowanie większej ilości rzeczy, pozwalający świetnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Na komodzie może stanąć sprzęt RTV, rośliny doniczkowe lub bibeloty, które będą dzięki temu bardzo dobrze wyeksponowane.
Komoda sprawdzi się również w salonie połączonym z jadalnią. W jej wnętrzu przechowasz sztućce, obrusy oraz inne akcesoria. Odpowiednio ustawiony mebel może też symbolicznie oddzielić od siebie poszczególne strefy bez optycznego pomniejszania pomieszczenia.
Regały i witryny
Meble takie jak regały czy witryny pozwalają uporządkować rzeczy, jednocześnie je eksponując. Z tego powodu najczęściej służą do przechowywania książek, bibelotów, oprawionych fotografii czy zbioru płyt. Otwarte półki zapewniają łatwy dostęp do ulubionych przedmiotów, pozwalając mieć je zawsze w zasięgu wzroku.
W stosunkowo wąskich, ale wysokich witrynach zazwyczaj umieszczane są delikatne przedmioty, takie jak porcelana czy cenne pamiątki. Przeszklone drzwi, a często także ścianki umożliwiają ich podziwianie, jednocześnie chroniąc je przed kurzem i czynnikami zewnętrznymi. To sprawia, że witryny są szczególnie cenione przez kolekcjonerów. Pozwalają bowiem wygodnie i bezpiecznie przechować najrozmaitsze zbiory – od antyków i dzieł sztuki, po figurki i akcesoria do gier, a nawet… okazy rzadkich roślin doniczkowych.
Szafki RTV
Dla wielu osób szafka RTV stanowi obowiązkowy element wystroju salonu. To na niej zazwyczaj ustawiany jest telewizor oraz inny sprzęt elektroniczny. Jednocześnie wiele mebli tego typu wyposażonych jest w dodatkowe półki, szufladki i schowki. Są one idealnym miejscem do przechowywania płyt, drobnych urządzeń i akcesoriów RTV, a także rozmaitych kabli i przewodów.
Półka, która często znajduje się pod blatem szafki RTV, może być wykorzystana do wyeksponowania kolekcji płyt, kaset, a nawet książek. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie na niej zbioru gier planszowych lub puzzli. Wówczas mebel ten będzie stanowić prawdziwe „domowe centrum rozrywki”.
Szafy przesuwne
Choć szafy przesuwne zazwyczaj kojarzą się z przedpokojem lub sypialnią, coraz częściej pojawiają się też w salonach. To idealny sposób na zagospodarowanie wnęk. Ciekawym rozwiązaniem może być też zabudowanie jednej ze ścian przy pomocy dużej szafy.
Mimo swoich gabarytów szafy przesuwne pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca. Są na tyle pojemne, że w wielu przypadkach mogą zastąpić wszystkie inne meble do przechowywania. Z tego powodu rozwiązanie to jest coraz częściej wybierane przez miłośników minimalistycznych, przestronnych wnętrz.
Szafy przesuwne dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Największą popularnością cieszą się jednak zupełnie proste modele o gładkich frontach, dopasowane kolorystycznie do ściany. Dzięki temu wtapiają się w tło i nie odwracają uwagi od bardziej reprezentacyjnej części pomieszczenia.
Salon powinien być przytulny, ale jednocześnie nieprzytłaczający. Pogodzenie tego z koniecznością przechowywania wielu rzeczy bywa wyzwaniem. Dzięki przedstawionym przez nas sprytnym rozwiązaniom może być to jednak znacznie łatwiejsze. To, które z nich zastosujesz w swoim wnętrzu, zależy przede wszystkim od potrzeb Twoich oraz innych domowników, a także możliwości danego pomieszczenia. Pamiętaj — zanim zdecydujesz się na kupno regału, komody czy szafy, upewnij się, czy na pewno dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, by zapewnić sobie niezbędny komfort oraz uniknąć efektu „zagracenia” przestrzeni.