Mimo rozwoju technologii, a także coraz powszechniejszych systemów smart home oraz wszechobecnych połączeń Bluetooth czy Wi-Fi, w naszych domach ciągle przydają się różnego rodzaju rozgałęziacze do gniazdek elektrycznych, przedłużacze czy dodatkowe kable z różnymi końcówkami. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, kiedy warto zaopatrzyć się w te akcesoria.
Przedłużacze – z listwą i bez listwy
Przedłużacze to duża grupa produktów, dzięki którym możemy dostarczyć energię elektryczną do domowych urządzeń, znajdujących się daleko od gniazdek elektrycznych. W ten sposób zasilamy oświetlenie w postaci lamp biurkowych, komputery, laptopy czy sprzęt RTV. Przedłużacze przydają się również do wykonywania różnych prac wykończeniowych – dostarczają prąd takim narzędziom jak wiertarka czy wkrętarka. Mogą posłużyć do odkurzenia samochodu, który stoi na podjeździe, z dala od najbliższego gniazdka, albo do skoszenia trawnika kosiarką elektryczną. Warto wiedzieć, że polskie przepisy wymagają, żeby wszystkie gniazdka zaopatrzone były w bolec, co służy ochronie przed porażeniami. Dlatego wybierając przedłużacz należy zdecydować się na taki, który ten bolec posiada.
Wśród przedłużaczy dostępnych na rynku najczęściej spotyka się:
- proste przedłużacze z jedną wtyczką oraz jednym lub kilkoma gniazdami elektrycznymi (jeśli jest ich więcej najczęściej mają postać listwy elektrycznej),
- przedłużacze nawijane na bęben (te zwykle odznaczają się znaczną długością przewodu, a bęben ułatwia jego zwijanie i zapobiega plątaniu się kabla),
- przedłużacze wyposażone w listwę z wyłącznikiem – żeby odciąć dopływ prądu do gniazdek przedłużacza wystarczy skorzystać z przycisku – nie trzeba wyciągać każdej wtyczki urządzenia osobno. Podobnie łatwo uruchomić z powrotem zasilanie w energię elektryczną.
Osobną kategorię stanowią przedłużacze wyposażone w ochronę przeciwprzepięciową – takie przedłużacze chronią zwłaszcza wrażliwy sprzęt elektroniczny. Mają jednak sens tylko wówczas, jeśli ochrona przeciwprzepięciowa zainstalowana jest także w domowej rozdzielnicy elektrycznej.
Rozdzielacze i rozgałęziacze
Określenie rozgałęziacz i rozdzielacz jest często stosowane zamiennie. Oczywiście każde z tych słów ma wiele znaczeń, nawet w kontekście urządzeń elektrycznych. Rozdzielaczem czy rozgałęziaczem można nazwać element, który wkłada się w gniazdko elektryczne, żeby móc w ten sposób uzyskać kilka gniazdek, które mogą zasilić wiele urządzeń.
Rozdzielacz to także urządzenie elektroniczne, które pozwala na podział sygnału audio, wideo lub danych z jednego źródła na wiele urządzeń docelowych. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne korzystanie z jednego źródła sygnału przez wiele urządzeń lub użytkowników, co jest szczególnie przydatne w domowych systemach multimedialnych i sieciach komputerowych. Rozdzielacze mogą mieć różne konfiguracje portów wejściowych i wyjściowych oraz obsługiwać różne standardy przesyłania sygnałów, w zależności od rodzaju.
Kable USB – uniwersalne i przydatne w każdym domu
Kable z różnymi końcówkami znajdą się niemal w każdym domu. Do najbardziej popularnych należą kable USB – uniwersalne i wszechstronne. Mogą służyć do ładowania i synchronizacji urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety, smartwatche czy słuchawki bezprzewodowe. Kable USB można również wykorzystać do transferu danych między urządzeniami, takimi jak drukarki, skanery oraz aparaty fotograficzne.
W domowych biurach i młodzieżowych pokojach kable USB są niezbędne do połączenia komputerów z różnymi urządzeniami peryferyjnymi, w tym z myszami przewodowymi, klawiaturami, monitorami i zewnętrznymi dyskami twardymi. Kable USB są uniwersalnym narzędziem, które ułatwia życie w domu oraz pracę z urządzeniami elektronicznymi.