Przebywanie w otoczeniu zieleni bardzo pozytywnie wpływa na ludzką psychikę. Sprzyja efektywnemu wypoczynkowi i poprawia samopoczucie. Nic dziwnego, że własny ogród to marzenie większości z nas. Niestety, z różnych względów, nie zawsze mamy możliwość realizacji tego zielonego marzenia. Rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się ogród wertykalny. Jak wygląda tego rodzaju uprawa? W jakich przypadkach się sprawdzi? Co jest potrzebne, żeby zacząć?
Czym jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny to pionowa zielona ściana, którą tworzą zasadzone w odpowiedni sposób rośliny. Prezentuje się bardzo efektownie i stanowi świetną alternatywę dla klasycznych nasadzeń. Sprawdzi się zarówno na balkonach i tarasach, jak i wewnątrz pomieszczeń. Jego podstawę stanowi zwykle metalowa lub drewniana rama, na której umieszcza się moduły z roślinami. Konstrukcja może stanowić wolnostojącą instalację, ale również zostać przymocowana do ściany budynku. Ogród wertykalny na balkonie to świetny sposób na zbudowanie oazy zieleni w centrum dużego miasta.
Gdzie sprawdzi się ogród wertykalny?
Możliwości wykorzystania ogrodów wertykalnych w aranżacjach wnętrz i ogrodów jest bardzo wiele. Można wykorzystać je jako efektowną ozdobę salonu, restauracji czy hotelu, ale także jako element zieleni na niewielkim balkonie czy tarasie. Dzięki temu, że nasadzenia są ułożone pionowo, nie zajmują zbyt wiele miejsca. Tego rodzaju ogród można stworzyć nawet na maleńkim balkonie czy tarasie albo w pokoju o niewielkiej powierzchni. Pozwala to na stworzenie własnej enklawy zieleni dosłownie w każdym miejscu. Zielona ściana na balkonie pozwoli skutecznie skryć się przed wzrokiem sąsiadów czy przypadkowych przechodniów. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na bardzo pozytywny wpływ, który rośliny tworzące ogród wywierają na jakość powietrza oraz jego wilgotność. To szczególnie ważne wtedy, gdy ogród znajduje się we wnętrzu budynku.
Jak założyć ogród wertykalny?
Kluczową rolę w udanej uprawie ogrodu wertykalnego odgrywa dobór optymalnego miejsca, w którym będzie się znajdował. Najlepiej, jeśli będzie ono dobrze nasłonecznione, a jednocześnie niewystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. To uniwersalne stanowisko dla większości roślin, co stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki temu zieleń na balkonie może prezentować się naprawdę efektownie.
Konstrukcja
Aby stworzyć własny ogród wertykalny, w pierwszej kolejności należy zbudować jego konstrukcję. Zależnie od przyjętej koncepcji może ona być wykonana z drewna lub metalu. W związku z tym, że ciężar takiego stelaża jest dość duży, należy zadbać o solidne przymocowanie go do ściany lub podłoża.
Forma
Następnie należy zdecydować o formie, w jakiej będą sadzone rośliny. Można wybierać między gotowymi modułami, pionowymi donicami i specjalnymi kieszeniami na rośliny – mogą to być nawet plastikowe butelki, postawmy na DIY! Każdy z pojemników powinien być wypełniony dobrze przepuszczalnym podłożem, dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin.
Dobór gatunków
Jeśli chodzi o dobór gatunków, które wykorzystasz w swoim pionowym ogrodzie, najlepiej, jeśli nie będą one zbyt wymagające. Świetnie sprawdzą się na przykład bluszcze, mchy, sukulenty, paprocie czy filodendrony. Ciekawa propozycja do kuchni to zielona ściana stworzona z ziół – pięknie wygląda i gwarantuje, że nigdy nie zabraknie przypraw do obiadu. Osoby, które obawiają się, że same nie będą w stanie dobrać odpowiednich roślin do ogrodu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, który wesprze ich w stworzeniu idealnego projektu.
Pielęgnacja
Po zasadzeniu roślin należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Kluczową rolę odgrywa właściwe nawodnienie. Aby oszczędzić sobie pracy, można zdecydować się na nowoczesny system nawadniania podłączony do sieci wodociągowej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale zapewnia ogromną wygodę. Ponadto trzeba zadbać o regularne usuwanie martwych liści, przycinanie pędów oraz nawożenie – zgodnie z potrzebami wybranych gatunków.