Upalne lato to czas, w którym unikamy gotowania i podawania ciężkostrawnych potraw. To też idealna pora na smoothie i koktajle. Można je zrobić w kilka minut, są pyszne, sycące i niosą potrzebne orzeźwienie. Czym się różni koktajl od smoothie, kiedy je robić i z czego? Zdradzamy najważniejsze sekrety letnich przysmaków.
Czym się różni koktajl od smoothie?
Koktajl i smoothie to określenia, które często są stosowane zamiennie. Faktycznie oba przysmaki są do siebie podobne, ale to jednak dwa inne dania.
Koktajl przyrządza się na bazie owoców z dodatkiem mleka, kefiru, maślanki lub jogurtu. Aby był bardziej pożywny, można dodać do niego np. płatki owsiane.
Smoothie natomiast to nic innego jak zblendowane owoce, warzywa liściaste i zioła. Aby napój był bardziej płynny, można dodać do niego wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.
Kiedy zrobić koktajl, a kiedy smoothie?
Już sama specyfika obu napojów wyraźnie pokazuje, że koktajl to posiłek, a smoothie to deser. I ten fakt jest najlepszą wskazówką i odpowiedzią na pytanie o to, kiedy zrobić koktajl, a kiedy smoothie.
Koktajl jest pożywnym daniem płynnym, sprawdzi się świetnie jako błyskawiczne śniadanie, lunch lub podwieczorek. Można też przygotować go na obiad w wersji fit. Jest niezastąpionym posiłkiem dla osób na diecie.
Latem koktajl zrobiony na bazie kefiru lub maślanki można podać na obiad zamiast chłodnika. Ponieważ jest to danie płynne, lepszym wyborem będzie duża szklanka niż talerz, ale można też zrobić gęsty chłodnik (np. dodać więcej płatków owsianych) i podać go w talerzu z łyżką.
Smoothie nie jest tak pożywne, jak koktajl, aczkolwiek też ma swoje zalety. Zmiksowane owoce i warzywa są łatwo przyswajalne, szybko się wchłaniają, dostarczają organizmowi dużo cennych składników odżywczych i witamin.
Gdy jest gorąco można zrobić smoothie w wersji mrożonej. W tym celu przyda się kostkarka do lodu i wyciskarka wolnoobrotowa PJ400. Tak przygotowane smoothie trzeba wypić bezpośrednio po przyrządzeniu.
Więcej wyciskarek wolnoobrotowych znajdziesz tutaj: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/wyciskarki-wolnoobrotowe.
Przepisy na orzeźwiające koktajle i smoothie
Zielone smoothie – bardzo popularne w ostatnim czasie i trzeba przyznać, że bardzo smaczne. Bazą dla zielonego smoothie jest zwykle szpinak, rzadziej jarmuż. Jako dodatki sprawdzają się pomarańcze, limonki, seler naciowy, awokado, kiwi, grejpfruty.
Smoothie izotoniczne – doskonałe na upalny dzień, kiedy trzeba szczególnie dbać o nawodnienie i poziom elektrolitów. Smoothie izotoniczne powinno zawierać naturalny miód oraz sól himalajską. Aby było orzeźwiające, warto sięgnąć po zielony ogórek i taki sam melon. Dla rozrzedzenia można dodać wodę lub sok z limonki.
Koktajl arbuzowo-wiśniowy na upalny dzień – słodki arbuz w połączeniu z nieco cierpką wiśnią tworzą duet doskonały. Połączenie go z kefirem lub maślanką i dodanie garści płatków owsianych pozwoli szybko uzyskać pyszne danie obiadowe.
Koktajl mleczno-bananowy – sam w sobie może wydawać się zwyczajny, ale jeśli do banana i mleka (można je zastąpić napojem roślinnym) dodamy mango i limonkę, szybko stanie się pysznym i sycącym napojem na upalny dzień. W czasie blendowania można dorzucić kilka kostek lodu (w tym wypadku przyda się kostkarka do lodu KS210), wtedy będzie smakował, jak świetne lody tropikalne.
Smoothie warzywne – zawiera mniej cukru niż owocowe i jest polecane osobom, którym zależy na zbilansowanej diecie fit. Do przygotowania warzywnego smoothie trzeba wybrać warzywa, które można jeść na surowo. Dobrze sprawdzi się cukinia, seler naciowy lub korzenny, marchew. Bazą dla warzywnego smoothie może być sok z grejpfruta.
Proporcje najlepiej ustala się metodą prób i błędów. Zarówno koktajl, jak i smoothie muszą być przede wszystkim smaczne, a to już kwestia gustu.
Artykuł promocyjny.