Rolety termoizolacyjne osłaniają pomieszczenie od słońca oraz pozwalają utrzymać w nim stałą temperaturę. Sprawdzają się we wszystkich wnętrzach w domu – od dziecięcego pokoju po salon i gabinet. Czym kierować się przy wyborze termorolety? Jaką wybrać, by nie żałować?
Czy roleta termoizolacyjna jest w ogóle potrzebna?
Jeśli masz w domu zwykłe rolety, być może zastanawiasz się, czy jest sens zmieniać je na model termoizolacyjny. W końcu jedna i druga opcja osłania przed słońcem, prawda? Okazuje się, że choć podstawowa funkcja obu jest taka sama, w praktyce rolety termiczne i zwykłe diametralnie się od siebie różnią. Jedną z kluczowych różnic jest uniwersalność rolet termoizolacyjnych – sprawdzają się bowiem nie tylko latem, ale także zimą. Po drugie, rolety termo całkowicie zaciemniają wnętrze, czego nie robią nawet najlepsze tradycyjne rolety.
Co cechuje rolety termoizolacyjne?
Rolety termoizolacyjne nie tylko zaciemniają wnętrze. Ich funkcji jest znacznie więcej:
- zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń,
- zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu się pomieszczeń,
- chronią przed hałasem,
- chronią przed promieniami słonecznymi.
Jak wybrać najlepsze rolety termoizolacyjne?
Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt, czyli utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę, postaw na rolety od sprawdzonych producentów. Materiały, z których wykonane są rolety termoizolacyjne, mają bowiem kluczowe znaczenie w ochronie przeciwsłonecznej oraz w trwałości. Na co zwrócić uwagę, wybierając roletę termoizolacyjną?
- Rozmiar. Roleta musi być idealnie dopasowana do okna – zbyt mała będzie przepuszczać słońce i nie spełni swojej funkcji. Z kolei zbyt duża roleta będzie wyglądać nieestetycznie i może nie zmieścić się we wnęce okiennej. Jeśli masz okno o niestandardowych wymiarach, zamów roletę na wymiar.
- Kolor. Rolety termoizolacyjne występują w wielu kolorach, które możesz dopasować do estetyki wnętrza. Ze względu na swoją budowę funkcję przeciwsłoneczną i termiczną spełni zarówno roleta jasna, jak i ciemna. W przypadku tradycyjnych rolet niestety białe czy beżowe modele nie zaciemniają dobrze pomieszczeń.
- Materiał. Rolety termiczne powinny być wykonane z solidnego poliestru o grubym splocie – tylko taki materiał gwarantuje, że słońce nie będzie przenikać do wnętrza.
- Mechanizm. Rolety muszą być trwałe, ponieważ są mocno eksploatowane, a do tego zdarza się, że szarpnie nimi wiatr. Nie powinny dać się wtedy uszkodzić. Kupując rolety, zwróć więc uwagę na mechanizm – czy wygląda solidnie, nie zacina się i łatwo nim opuszczać i podnosić roletę.
Chcesz ograniczyć nagrzewanie się biura albo zapewnić dziecku spokojne drzemki w dobrze zaciemnionym pokoju? Zamiast zwykłych rolet wybierz model termoizolacyjny. Zapewni ci chłód i ochronę nawet w najbardziej gorące dni, a do tego sprawdzi się również zimą – ograniczając uciekanie ciepła.
Artykuł sponsorowany.