Wycieczka rowerowa wymaga odpowiedniego zaplanowania, co dotyczy nie tylko zastanowienia się, gdzie się wybrać, ale też co ze sobą zabrać. Mapa, zapasowa dętka, pompka – to oczywiste rzeczy. Są jednak przedmioty i narzędzia, bez których żaden rowerzysta nie powinien wybierać się w dłuższą podróż. Jakie? Sprawdź naszą listę.
Planowanie wyprawy rowerowej może być świetną zabawą i dać tyle samo radości, co sama wycieczka. Aby wszystko poszło gładko, należy zastanowić się, gdzie pojechać i co ze sobą zabrać. Omawiamy to poniżej.
Jak zaplanować wycieczkę rowerową krok po kroku
Większość rowerzystów po prostu planuje, gdzie na wycieczkę rowerową się wybrać i dostosowuje wszystko inne pod wybraną lokalizację. Zanim jednak to zrobisz, określ swoje możliwości, bo to od nich zależy cel podróży. Jeśli jeździsz mało, do tego nie masz kondycji, obierz krótszą wycieczkę, najlepiej po płaskim terenie. Potem przyjdzie czas na kolejne, bardziej wymagające trasy.
Jak przygotować się na wycieczkę rowerową? Przy jej organizacji pamiętaj o:
- Lokalizacji, ponieważ ona wyznacza długość trasy i rodzaj terenu, po jakim będziesz się poruszać.
- Tempie, czyli określ, czy będziesz jechać dynamicznie, czy może bardziej rekreacyjnie.
- Terminie ze względu na pogodę; niektóre atrakcje dostępne na miejscu mogą być też zamknięte.
- Wyznaczeniu trasy na mapie lub w aplikacji mobilnej.
- Bezpieczeństwie, zwłaszcza jeśli planujesz jeździć po drogach publicznych.
- Przygotowaniu sprzętu, co odnosi się do roweru, sakiew, oświetlenia i odzieży.
- Narzędziach, ponieważ mogą być ratunkiem na wypadek awarii.
Warto też poinformować bliskich o planowanej podróży. Pozostaw im numer kontaktowy oraz opisz swoją trasę.
Co wziąć na wycieczkę rowerową – niezbędnik rowerzysty
Lista rzeczy, które należy zabrać na wycieczkę rowerową, zależy od tego, jak długo będzie ona trwać. Tak na przykład na kilkudniową wyprawę bierze się więcej rzeczy, co może wynikać z konieczności nocowania i biwakowania w terenie. Istnieją jednak przedmioty i narzędzia, które zawsze warto mieć ze sobą, bez względu na długość wycieczki.
Sprzęt, który warto zabrać ze sobą na każdą wycieczkę rowerową:
- pompka
- zapasowa dętka
- łyżka do opony
- łatki do opony
- wielofunkcyjny klucz rowerowy (multitool lub scyzoryk wielofunkcyjny
- apteczka i opatrunki
Nawet jeśli nie planujesz jeździć na rowerze po zmroku, zawsze warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Pomocna będzie latarka montowana na kierownicy z różnymi trybami jasności. Przydać się może lampa USB na akumulator, zwłaszcza podczas biwakowania lub przymusowego postoju na poboczu nocą. Tu sprawdzi się model z magnetyczną podstawą, dzięki czemu nie będziesz musiał trzymać jej w ręku. Co ciekawe, niektóre modele dają możliwość przytwierdzenia do paska lub innego elementu odzieży – jest to przydatne podczas nocnej wędrówki, na przykład do toalety w nieoświetlonym miejscu.
Co spakować na wycieczkę rowerową – ubranie i prowiant
W niezbędniku rowerzysty nie może zabraknąć odzieży, która zapewni ochronę zarówno podczas deszczu, wiatru, jak i upału. Na liście powinna znaleźć się odzież funkcyjna, kurtka przeciwdeszczowa i czapka. Dobrze mieć termoaktywną koszulkę na zmianę. Ubranie powinno zapewniać swobodę ruchów, nie uciskać, a także zapewniać dobrą wentylację, co docenisz zwłaszcza podczas trudnych podjazdów.
W przypadku prowiantu na pierwszym miejscu jest woda. Oczywiście, jej ilość zależy od długości trasy, ale przyjmuje się, że powinno być to minimum 1 litr płynów. Na bardziej wymagające wycieczki zadbaj również o napój izotoniczny. Nie zapomnij też o przekąskach jak kanapki, owoc, a także tzw. produkty mocy jak czekolada gorzka lub batony energetyczne.
Narzędzia akumulatorowe, które każdy rowerzysta powinien mieć
Wprawdzie narzędzia akumulatorowe nie kojarzą się z produktami, które bierze się na wyprawę rowerową (są ciężkie i zabierają cenne miejsce), ale jest kilka rodzajów, które warto mieć w swoim warsztacie, by móc spokojnie przygotowywać się do wycieczek.
Dość oczywistym produktem wydaje się tu kompresor. Dzięki niemu można precyzyjnie ustawić ciśnienie w oponach, co jest kluczowe dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Silny strumień powietrza może być użyty do oczyszczenia roweru z kurzu, błota i innych zanieczyszczeń, szczególnie przy trudno dostępnych miejscach, takich jak kaseta czy łańcuch. Ponadto kompresor przyspieszy proces suszenia po myciu roweru, zmniejszając ryzyko powstawania rdzy.
Skoro wspomnieliśmy o myciu roweru, to dodamy, że można tu sięgnąć po myjkę ciśnieniową albo pistolet natryskowy – oba narzędzia sprawdzą się w tej roli wyśmienicie.
W domowym warsztacie do konserwacji i naprawy roweru przyda się grzechotka. Z jej pomocą możesz dokręcać i odkręcać śruby z różnymi końcówkami, a to wszystko znacznie szybciej i wygodniej niż przy użyciu tradycyjnych kluczy. Natomiast do łańcucha przydać się może smarownica, która szybko i równomiernie rozprowadzi smar na całej jego długości.
Jak widać, wycieczkę rowerową trzeba przemyśleć i zaplanować. Dotyczy to nie tylko samej trasy, ale też tego, co zabrać w podróż. Nawet najpiękniejsza wyprawa może się nie udać, gdy zapomnisz czegoś lub weźmiesz za dużo. Pamiętaj o podstawowym wyposażeniu i udanej wycieczki!
Artykuł gościnny.