Metamorfoza ogrodu, a właściwie to tworzenie na działce budowlanej ogrodu jest żmudnym i długim procesem. My dopiero zaczynamy tę drogę i staramy się dzielić z Wami wszystkimi nowinkami, udogodnieniami i rozwiązaniami. Jednym z patentów na ułatwienie sobie podlewania w ogrodzie jest linia kroplująca. Czym jest system nawadniania kropelkowego? Ile to kosztuje?
LINIA KROPLUJĄCA
Zacznijmy od tego, że kiedy rozpoczęliśmy pracę na działce, nasze marzenie o automatycznym systemie nawadniania runęło w gruzach. Pamiętacie, jak odpowiadałam Wam na pytanie: ile kosztuje trawa w rolce? Przy tej okazji zdradziłam, że absurdalnie niskie ciśnienie wody uniemożliwia nam montaż systemu automatycznego, ale że zamierzamy zastosować wszystkie rozwiązania wspomagające podlewanie ręczne w ogrodzie.
Jednym z nich jest właśnie linia kroplująca. Ale zanim do niej doszliśmy, pierwszym, co warto wykonać na etapie siania lub rozkładania trawy z rolki to instalacja GARDENA PIPELINE. Chyba, że problem niskiego ciśnienia Was nie dotyczy. Wówczas wybierzecie system automatyczny.
Gardena PIPELINE to takie dodatkowe kraniki na działce, dzięki którym podlewanie trawnika jest nieco mniej uciążliwe. Ale to nie podlewanie trawy doprowadzało nas do szaleństwa, a zasilanie wzrastającego żywopłotu!
Linia kroplująca to prosty patent na to, by odjąć sobie tej żmudnej pracy. Jest to banalnie prosty system, który składa się ze specjalnych rur, w których znajdują się dziurki. Z nich powoli skrapla się woda. Zacznijmy jednak od początku!
LINIA KROPLUJĄCA- ZESTAW MONTAŻOWY GARDENA
Aby wykonać instalację linii kroplującej wpierw musicie dokonać pomiarów. W naszym wypadku, żywopłot rośnie na 100mb. W związku z czym musieliśmy zakupić dwie, pięćdziesięciometrowe linie kroplującej.
Ile kosztuje linia kroplująca? Sama linia- wąż, o długości 50 metrów to koszt ok. 250zł. Do tego będą Wam potrzebne złączki i haki do przymocowania lini w ziemi. W naszym wypadku, koszt całkowity na 100mb wyniósł nas około 700zł.
Do dokonania instalacji będą Wam potrzebne także:
- złączki, stopery, rozdzielacze
- haki do przymocowania lini w ziemi
- wąż ogrodowy do podłączenia lini do zasilania w wodę
LINIA KROPLUJĄCA MONTAŻ
Montaż lini kroplującej jest bardzo prosty. Linię układa się na gruncie- można w korze wykopać taki rowek. W początkowym miejscu zakłada się stoper- coś na kształt korka. Linia kroplująca może leżeć na gruncie lub pod korą. Aby się nie przesuwała, można przymocować ją specjalnymi hakami wbijanymi w grunt.
W miejscach takich, jak rabaty, możecie wyprowadzić dodatkowy fragment lini, użyjcie do tego rozgałęźniki.
LINIA KROPLUJĄCA – DZIAŁANIE
Aby linia kroplująca działała musimy ją podłączyć do wody. Na zdjęciu poniżej widzicie wystającą końcówkę (szarą) lini. Do niej, na klik, podłącza się wąż, a wąż podłączamy do kraniku z wodą.
Linia kroplująca posiada dziurki, przez które woda skrapla się w grunt. To naprawdę bardzo proste urządzenie, które ułatwi, wcale nie tak proste i krótkie podlewanie żywopłotu.
Wydajność lini to deklarowane 4l/h. W praktyce sami musicie zweryfikować, czy grunt jest dobrze podlany po trzech, czy może sześciu godzinach?
JAKIE ZALETY MA LINIA KROPLUJĄCA?
Linia kroplująca to kolejne rozwiązanie, które ułatwi Wam pielęgnacje ogrodu. Z zalet lini kroplującej należy wymienić:
- oszczędność czasu- po odkręceniu wody w kranie linia kroplująca skrapla wodę w grunt bez naszego udziału
- równomierne podlewanie- w przypadku podlewania ręcznego nie ma możliwości tak precyzyjnego w czasie oraz ilości wody, podlania każdego drzewka, czy rośliny
- nie agresywne zużycie wody- w dobie suszy i limitowania dostępu do wody w wielu regionach Polski, kropelkowanie ma tę zaletę, że nie jest to agresywny pobór wody, co więcej, możemy je uruchomić na noc, aby w ciągu dnia, czy wieczorem, gdy pobór wody jest najwyższy, ograniczyć zużycie wody
- bezobsługowość- tak naprawdę, po odkręceniu wody, linia kroplująca nie wymaga żadnej ingerencji z naszej strony
- bezawaryjność- jak większość systemów marki Gardena, system Micro Drip jest mrozoodporny, nie wymaga żadnych działań na zimę, nie ulega zniszczeniu
JAKIE INNE ROZWIĄZANIA UŁATWIĄ PODLEWANIE W OGRODZIE?
Cały sezon testowaliśmy i szukaliśmy rozwiązań do naszego ogrodu. Niewątpliwie, podlewanie, to najlepszy sposób na piękny trawnik , więc warto zainwestować w rozwiązania ułatwiające ten proces.
Raz jeszcze przypomnę Wam o Gardena PIPELINE, czyli alternatywie dla automatycznego podlewania. Polecam osobom, które nie mogą wykonać systemu automatycznego. Czy to z przyczyn ekonomicznych, niż technicznych, jak niskie ciśnienie wody.
Gardena PIPELINE, to dodatkowe kraniki, które pojawią się na Waszej działce. Standardowo jest tylko jeden, na elewacji. I z jednym kranem, dbanie o całą działkę byłoby bardzo trudne. Ponadto Gardena PIPELINE przyda się, jeśli myślicie o montażu lini kroplującej. Wówczas, zamiast podłączać linię do jedynego kraniku na działce, możecie wykorzystać, któryś z dodatkowych.
Tekstylny wąż ogrodowy i wózek na wąż ogrodowy mają także olbrzymie znaczenie w kontekście podlewania. Ja już się umęczyłam z zielonym, tanim wężem i z bębnem naściennym, zwijaczem innej firmy, niż Gardena. Serio! Wyciąganie węża ze zwijacza bębnowego to był koszmar.
Wąż tekstylny Gardena to jedyny wąż wykonany w technologii takiej, w jakiej produkuje się pasy bezpieczeństwa. Jest niezniszczalny! Nie straszne mu nawet przejechanie autem (przetestowaliśmy!), czy kosiarką automatyczną (!!!).
A wózek Aquaroll jest lekki i bardzo przyjemny w użytkowaniu. Do tego oczywiście zraszacze wahadłowe i pistolet. Także Gardeny, którą pokochaliśmy z całego serca!
Mam nadzieję, że wpis okazał się dla Was pomocny, jeśli tak nie zapomnijcie go udostępnić.