Styl japoński to nie tylko estetyka, ale też filozofia. Jak zrozumieć azjatycki sposób myślenia, będąc Europejczykiem? Jak wprowadzić do swojego mieszkania japoński klimat i atmosferę? Co jest charakterystyczne dla tego typu aranżacji? Ten artykuł ma Ci w tym pomóc.
Charakterystyczne elementy dla japońskiego stylu
Aby odpowiednio urządzić mieszkanie w stylu japońskim, należy zrozumieć nieco kontekst. W jakich warunkach mieszkają ludzie w Japonii? Gęstość zaludnienia tego kraju wymusza pewne rozwiązania architektonicznie, takie jak niewielkie wnętrza. Z tej przyczyny, aranżacja jest dość charakterystyczna. Japończycy decydują się na niewielką liczbę sprzętów, dzięki czemu wszechobecna energia może spokojnie przepływać między meblami. Ważne jest, żeby nie blokować możliwości ruchu. Wszystko ma spoczywać harmonijnie na swoim miejscu. Prostota, minimalizm i funkcjonalność to są cechy charakterystyczne dla tego typu przestrzeni.
Na jakie kolory się zdecydować? Styl japoński
Prostotę i związek z naturą idealnie oddaje monochromatyczny wybór kolorystyki. Barwy mają być oszczędne, ale to nie oznacza, że wnętrze będzie nudne. Idealne sprawdzą się biele, szarości i delikatne brązy. Ponadto zawsze świetnie prezentuje się kontrast białego z czarnym. Pomieszczenie nie musi być całkowicie pozbawione nasyconych i żywych akcentów. Jak najbardziej zaleca się zastosowanie dominanty kolorystycznej, poprzez wprowadzenie drobnych dodatków w mocnym odcieniu czerwieni lub żółci. Symbole ognia są często wykorzystywane w japońskich mieszkaniach, są proste i efektowne.
Mieszkanie w stylu japońskim – nisko osadzone meble z egzotycznego drewna
Przede wszystkim znaczenie ma tu minimalizm. Japoński styl pozwala ograniczyć bałaganiarskie zapędy i wyeksponować to, co się posiada. Warto zdecydować się na proste meble z drzewa sosnowego lub cyprysu. Należy pamiętać, że meble mają być niskie i proste. Obecnie na rynku dostępne są charakterystyczne japońskie stoliki, do których siada się na poduszkach. Zamiast krzeseł można postawić w kuchni ławy, dodające orientalnego szyku. W sypialni sprawdzi się łóżko z niskim stelażem. Można też pokusić się o przetestowanie zwijanego materaca. Kto wie, może ta opcja okaże się dla Ciebie!
Rozmieszczenie mebli w mieszkaniu w stylu japońskim będzie miało kluczowe znaczenie. Znacznie różni się ono od europejskiego standardu. Przedmioty układa się na środku pokoju, a nie w kątach. Ten prosty zabieg łatwo pozwala na zmianę stylu całego pomieszczenia!
Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?
Manipulacja światłem jest jednym z zabiegów, które mogą optycznie powiększyć mieszkanie. Duże okna dają idealny dostęp do naturalnego, jasnego światła. Dobrze też sprawdzą się przeszklenia. Nie używaj zasłon, chyba że tych bambusowych. Japończycy w swoich mieszkaniach chętnie stosują punktowe rozwiązania, takie jak świeczki i typowo azjatyckie lampiony. Zastąpią one żyrandole i sufitowe lampy.
Jakie wybrać dodatki do mieszkania w stylu japońskim?
Styl japoński charakteryzuje się prostotą, dlatego ważne jest zachowanie umiaru. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie pozbyć się ozdób i dodatków. Warto wprowadzać drobne elementy, wprowadzające harmonię. Bambusowa mata, służąca do ozdoby i medytacji, będzie strzałem w dziesiątkę.
Można celebrować picie dobrej herbaty z eleganckiej japońskiej porcelany (ale ceramika stylizowana również doskonale się sprawdzi, a będzie ekonomiczniejszą opcją), która ozdobi nasze wnętrze w iście azjatyckiej, a co za tym idzie funkcjonalnej, stylistyce. Japońska kultura silnie podkreśla związek z naturą, dlatego można zamanifestować tę wartość, poprzez ustawienie ładnej orchidei lub drzewka bonsai na stoliku.
Krótkie podsumowanie japońskiego stylu we wnętrzach
Filozofia Zen, płynność materii i energii. Te elementy mają swoje odzwierciedlenie w wyglądzie japońskich wnętrz. Harmonijna kolorystyka, bambusowe dodatki, naturalnie oświetlone przestrzenie. Wystrój, zachęcający do refleksji i pomagający w zachowaniu wewnętrznego spokoju. Japońska prostota to nowoczesny wybór, który poza umeblowaniem, może wprowadzić do Twojego życia mentalne przemiany na lepsze.